Na złe oznakowanie parkingu podziemnego przy niedawno powstałym Dworcu Lublin – zwanym także Metropolitalnym – zwrócił uwagę słuchacz Radia Lublin. Wjeżdżając na parking nie zobaczył żadnego regulaminu. Dopiero wyjeżdżając dowiedział się od osoby pracującej na dworcu, że warunkiem pozostawienia pojazdu jest posiadanie biletu za przejazd środkiem transportu zbiorowego w danej dobie parkingowej.
CZYTAJ: Lubelski dworzec z prestiżową nagrodą
Nasz słuchacz zaparkował auto na parkingu podziemnym i poszedł na dworzec kolejowy sprawdzić ceny biletów na pociąg międzynarodowy.
– Pierwszy raz byłem na nowym dworcu. Zobaczyłem strzałkę, że jest zjazd na parking podziemny. Nie ma żadnych szlabanów, żadnej informacji o tym, jak ten parking funkcjonuje. Korzystając z wolnego miejsca zaparkowałem. Przeszedłem się na dworzec PKP. Zszedłem na dół, chciałem wyjechać i zatrzymał mnie pan, który zaczął mnie wypytywać czy posiadam bilet na komunikację miejską, czy na pociąg. Powiedziałem, że nie mam, bo tu nigdzie nie ma informacji przy wjeździe na parking, że w jakiś sposób odbywa się płatność. Nie ma szlabanów, bramek.
Na problemy zwraca też uwagę inny kierowca spotkany dziś rano przy dworcu.
– Ludzie nie mogą trafić. Bardzo złe oznakowanie i tyle. Prawdopodobnie trzeba mieć bilet na autobus albo na PKP. Ale skąd ten bilet wziąć, jeżeli ja odprowadzam mamę na dworzec. Mam zdjęcie zrobić? A jeśli nie mam telefonu? Złe oznaczenie. Pytałem w informacji, bo też myślałem, że można postawić samochód.
CZYTAJ: Kolejni przewoźnicy przenoszą się na Dworzec Lublin
Podczas porannej wizyty na parkingu podziemnym przy Dworcu Metropolitalnym w Lublinie nasza reporterka spotkała też pracowników, którzy naklejali dodatkowe regulaminy na terenie parkingu.
Rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego Monika Fisz wyjaśnia, że regulamin parkowania był wywieszony do tej pory w dwóch miejscach, a umieszczenie dodatkowych regulaminów to działania prowadzone od kilku dni.
– Jest to parking dedykowany dla osób, które chcą się przesiąść z transportu samochodowego do transportu publicznego. Tym samym formą bezpłatnego korzystania z tego parkingu jest okazanie biletu bądź innej formy, która dokumentuje korzystanie z tego transportu zbiorowego. Mówimy tu zarówno o komunikacji zamiejskiej, miejskiej, komunikacji kolejowej i wszelkiej innej komunikacji publicznej. Natomiast jeśli chodzi o samą formułę, również z początkiem działania dworca, regulamin został umieszczony w dwóch gablotach. Na parkingu podziemnym przy wejściu do budynku w gablocie informacyjnej dla pasażerów regulamin widnieje. Drugie miejsce jest to miejsce na parterze, również przy punkcie informacyjnym. Natomiast jeśli chodzi o uzupełnione informacje, faktycznie pracownicy w ciągu ostatnich dni doklejali dodatkowe informacje w celu lokalizacji czy to regulaminu, czy zasad funkcjonowania – tłumaczy Monika Fisz.
Zgodnie z regulaminem parkingu należy go opuścić na czas prowadzenia prac konserwacyjnych i porządkowych miedzy godziną 2.30 a 4.30.
Jak wskazuje słuchacz Radia Lublin, uniemożliwia to skorzystanie z parkingu w przypadku kilkudniowych wyjazdów.
– Załóżmy, że chcę pojechać do Warszawy i zostawić samochód, bo mieszkam gdzieś pod Lublinem, nie mam innej możliwości zaparkowania. Wjeżdżam na ten parking, ale nie mogę odebrać tego samochodu jutro, np. po powrocie z Warszawy, bo parking w nocy jest nieczynny.
CZYTAJ: „Wielki dzień dla Lublina i regionu”: Dworzec Metropolitalny oficjalnie otwarty
Okazuje się jednak, że sytuacja wygląda nieco inaczej. Jak tłumaczy Monika Fisz, w czasie przerwy serwisowej nie ma możliwości odebrania samochodu z parkingu. Jeżeli jednak parkujące nie przekroczy doby parkingowej, nie spotkają go za to konsekwencje.
– Doba parkingowa uwzględnia przerwę serwisową, miedzy godz. 2.30 a 4.30. U nas w Lublinie patrzymy w ten sposób, że pasażer ma możliwość zaparkowania tego samochodu z uwzględnieniem przerwy. Bierzemy pod uwagę 24 godziny. W przypadku gdy pasażer chciałby zostawić samochód na okres dłuższy to musi się liczyć z tym, że wiąże się to z dodatkową opłatą za korzystanie z tego parkingu w okresie dłuższym niż doba.
Na parkingu podziemnym dostępne są 174 miejsca.
Osoby, które chciałby szczegółowo zapoznać się z regulaminem korzystania z parkingu podziemnego, mogą to zrobić także za pośrednictwem strony internetowej dworzeclublin.pl.
MaK / opr. PrzeG
Fot. archiwum