Pamiątki związane z obozem na Majdanku zbiera Państwowe Muzeum na Majdanku. Muzeum obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia.
– Od początku jednym z głównych zadań naszej instytucji jest gromadzenie i ochrona obiektów związanych z funkcjonowaniem obozu na Majdanku. Zapraszamy do przekazywania nam tych pamiątek – mówi Anna Surdacka, kierownik działu muzealiów Państwowego Muzeum na Majdanku. – Nawiązujemy do konkursu, który został zorganizowany przez naszą placówkę w latach 80. XX wieku, dzięki któremu do naszych zbiorów wpłynęło bardzo dużo szczególnych przedmiotów. Część z nich prezentujemy na wystawie „Pamiątki” w Centrum Obsługi Zwiedzających. Dzięki nim możemy opowiadać o historii. Możemy też wykorzystywać je na ekspozycjach czy w naszych publikacjach. Bardzo serdecznie zachęcamy, żeby zadbać o przedmioty, które być może jeszcze ktoś posiada w rodzinnych zbiorach. A być może ktoś myśli, żeby takie rzeczy nam przekazać.
Szczególne znaczenie mają rzeczy związane z osobami więzionymi w KL Lublin oraz z ludźmi zaangażowanymi w pomoc osadzonym – przedmioty osobiste, dokumenty, pocztówki, rysunki, a także spisane relacje i wspomnienia.
CZYTAJ: Darmowe zwiedzanie Majdanka. Muzeum przygotowało specjalne eksponaty [ZDJĘCIA]
Pozyskane dzięki akcji zbierania pamiątek przedmioty wejdą w skład kolekcji historycznej Państwowego Muzeum na Majdanku.
Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie od ośmiu dekad upamiętnia tragiczną historię więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. To jedyna instytucja w Europie, która upamiętnia ofiary trzech niemieckich obozów zagłady – w Lublinie, Bełżcu i Sobiborze.
PaSe / opr. ToMa
Fot. archiwum