Koncerty raperów i grup jazzowych, akrobacje w powietrzu i kolorowe lampiony w zabytkowej scenerii Starego Miasta zobaczą uczestnicy 18. edycji Nocy Kultury w Lublinie. Rozpoczęcie festiwalu w sobotę, 1 czerwca, wieczorem.
A już w piątek na Starym Mieście w Lublinie trwa montaż instalacji, które będą stanowić ozdobę i tło wydarzenia.
Dyrektor festiwalu Joanna Wawiórka-Kamieniecka zaprosiła melomanów na pl. Dominikański, gdzie będzie można posłuchać jazzu, popu, rocka i muzyki alternatywnej. Scena rapowa stanie na bosku szkoły im. Vetterów przy ul. Żmigród. Wystąpią Łona, Konieczny i Krupa z projektem „TAXI” oraz laureaci konkursu dla młodych raperów i raperek. Początek koncertów o godz. 19.00.
CZYTAJ: Neurony Miasta podczas Nocy Kultury. Znamy program wydarzenia [ZDJĘCIA]
Również o godz. 19.00 na pl. Litewskim rozpocznie się widowisko taneczne, następnie zaplanowano pokazy jazdy figurowej na rolkach, tańce w powietrzu, na szarfie i na kole.
Wawiórka-Kamieniecka zachęciła do zwiedzania Starego Miasta, gdzie w nocy z 1 na 2 czerwca będzie można oglądać wiele instalacji artystycznych, w tym różnokolorowe lampiony inspirowane kwiatami maku i makówkami, które wykona znany z happeningów i landartów Jarosław Koziara. Ekwadorski artysta Pablo Caviedes przygotuje mural przy ul. Jezuickiej a na jednym z podwórek przy ul. Złotej stanie tekturowa dżungla wykonana przez studentów i uczniów.
ZOBACZ ZDJĘCIA: tak wyglądała Noc Kultury w 2023 roku:
Hasło tegorocznej edycji imprezy to „Neurony miasta”. – Samotny człowiek, tak jak samotna komórka nerwowa niewiele może w pojedynkę. Dopiero współpraca wszystkich komórek i neuroprzekaźników tworzy układ nerwowy, dzięki któremu widzimy, czujemy, przeżywamy, zadziwiamy się, jesteśmy szczęśliwi, ciekawi – powiedziała dyrektor. Wyjaśniła, że tak samo jest z festiwalem. – Suma działań wielu ludzi, ich pracy, pomysłów, pomocy tworzy jeden, wielki, wspólny organizm, którym jest miasto w Noc Kultury – dodała.
Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie. Udział w Nocy Kultury jest bezpłatny.
PAP / RL / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska