– W pulmonologii dokonał się bardzo duży postęp – twierdzą specjaliści. Lubelscy lekarze rezydenci pulmonologii i radiologii szkolili się na najnowocześniejszych urządzeniach do badań i diagnostyki.
CZYTAJ: Dobro wraca! Lubelska Wioska Dziecięca pomaga potrzebującym [ZDJĘCIA]
– Mamy postęp, jeśli chodzi o diagnostykę chorób płuc i możliwości leczenia – mówi pulmonolog dr hab. n. med. Barbara Mackiewicz. – Diagnostyka zdecydowanie rozszerzyła się o możliwości obrazowania zmian płucnych oraz o diagnostykę inwazyjną, czyli tę, która pozwala pobrać fragment tkanki płucnej i ocenić, jeśli chodzi o zmiany patologiczne.
– Bronchoskopia to najważniejsza dziedzina diagnostyczna. Bez tej metody jesteśmy bezradni – mówi pulmonolog dr hab. Robert Kieszko. – Możemy obrazować drzewo oskrzelowe, pobierać materiał z jeszcze niedawno niedostępnych miejsc. Mamy możliwość nawigacji wirtualnej bądź elektromagnetycznej, pozwalającej dotrzeć do zmian obwodowych. Mamy możliwość stosowania ultrasonografii wewnątrz oskrzelowej, która pozwala nam dotrzeć do niewidocznych optycznie zmian.
CZYTAJ: Tabletka „dzień po”. Jest wykaz aptek [LISTA]
Warsztaty „Pulmo Day” zostały zorganizowane przez Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska