Tablicę upamiętniającą Jadwigę Jamiołkowską – zasłużoną dla Lublina i regionu architekt – odsłonięto na ścianie kolumbarium przy ulicy Białej w Lublinie.
Jadwiga Jamiołkowska – absolwentka Politechniki Warszawskiej – była zaangażowana między innymi w prace przy odbudowie Teatru Wielkiego w Warszawie, a także w rewaloryzację pałaców w Łazienkach Królewskich.
CZYTAJ: Odeszli od nas: Jadwiga Jamiołkowska
– Zaprojektowała także lubelskie kolumbaria – mówi inicjator wmurowania tablicy Edward Balawejder, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Zwolenników Kremacji w Lublinie. – I architektem, i człowiekiem była wyjątkowym. Miałem przyjemność znać ją przez bardzo wiele lat. Współpracowaliśmy zawodowo i społecznie. A później oboje związaliśmy się ze Stowarzyszeniem Zwolenników Kremacji. Poprzez tablicę chcieliśmy podziękować pani Jadwidze za lata pracy.
– Znałem panią Jadwigę przez ponad 30 lat – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. – Była niemal do końca życia czynna zawodowo. Jeden z jej ostatnich projektów to był budynek przy ul. Grodzkiej 36a, który doczekał się remontu. Zajmowała się także urbanistyką. Swego czasu przygotowała plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Lublinie.
Jadwiga Jamiołkowska zmarła 2 marca 2023 roku w wieku 87 lat.
Od 1970 roku była związana z Lublinem. Była autorką kompleksowego programu rewaloryzacji i zagospodarowania Starego Miasta w Lublinie, a także współautorką planu szczegółowego miasta Kazimierza Dolnego.
W latach 1985–1987 pełniła funkcję Głównego Architekta Województwa Lubelskiego, a w 1990–1993 była dyrektorem Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w Lublinie. Tworzyła plany zagospodarowania przestrzennego dla gmin położonych w obszarach chronionych, była także autorką projektów budynków publicznych, sakralnych, jedno- i wielorodzinnych. Była też członkiem lubelskiej Rady Kultury Przestrzeni oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na zlecenie Regionalnego Stowarzyszenia Zwolenników Kremacji zaprojektowała lubelskie kolumbaria.
EwKa / opr. ToMa
Fot. Krzysztof Radzki