Rok 2005 to koniec pewnej epoki. 2 kwietnia po długiej chorobie umiera papież Jan Paweł II. Jego pontyfikat przypadł na czas wyjątkowy dla świata, a Polski w szczególności. Gdy październikowe konklawe w roku 1978 ogłosiło nazwisko Karola Wojtyły jako nowego papieża, było to wydarzenie niespodziewane i jak miało się później okazać przełomowe: zarówno dla historii Kościoła, jak i historii powszechnej.
Powstanie „Solidarności”, stan wojenny, upadek komunizmu i przełom ustrojowy 1989, wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej – wszystko to miało miejsce w trakcie pontyfikatu Jan Pawła II. Nic dziwnego, że w Polsce mówiło się o ludziach dorastających w tym czasie, jako o pokoleniu JP2.
Jak po blisko 20 latach od śmierci papieża Polaka wygląda dziedzictwo tamtego pokolenia, czy i jak pamiętamy o tych burzliwych dekadach, jak młodsze pokolenie postrzega tamten czas oraz jak postrzega wyzwania współczesności – o tym wszystkim porozmawiamy z gościem programu Wiktorem Terelakiem z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Muzycznie towarzyszyć nam będą nagrania twórców, którzy w jakiś sposób czerpali inspirację z chrześcijaństwa, nawet jeśli nie wszyscy deklarują się jako osoby religijne. Pojawią się Nick Cave (“Brompton Oratory”), Sufjan Stevens (“No Shade in the Shadow the Cross”), The Byrds (“Turn! Turn! Turn!”) oraz Kanye West (“God Is”).
Fot. wikipedia.org, domena publiczna
Zaprasza Marcin Stachyra