Jaką podróż można odbyć, mając za paszport stare fotografie, listy, pocztówki, mapy i ryciny? „Dawne pocztówki z Afryki. Skupuję je na aukcjach i targach staroci” – pisze w książce pt. „Dal” Marcin Kydryński. „Kolekcjonuję spojrzenia i milczenie; kolejne nadzieje na trwanie, na ponowne spotkanie po wieku, na licha?, jaką bądź´ nieśmiertelność, choćby na kartach książki. […] Nikogo z nich nie ma już˙ wśród żywych: ani postaci z fotografii, ani wczesnych mistrzów rzemiosła, którzy wykonali zdjęcia. Nie ma ludzi piszących pospieszne słowa do swoich bliskich na kartkach, które, ich zdaniem, najlepiej opowiadały o rzeczywistości w dalekim kraju. I nie ma stęsknionych adresatów. […] Nie ma ich, ale jakby wciąż jeszcze chwiejnie trwają, póki gdzieś´ na strychu ostatnia z tych pocztówek nie sparcieje i nie zgnije, osierocona i zapomniana przez rodziny dawnych epistolografów”. Na zakończenie „długiego weekendu” zaproponujemy powrót do podróży, jaką odbyliśmy z Marcinem Kydryńskim w Teatrze Starym w Lublinie. Dlaczego kierunek Afryka jest dla niego tak ważny?
Nagroda „Reflektor” przyznawana jest od ubiegłego roku przez Muzeum Józefa Czechowicza i Miasto Lublin osobie przed książkowym debiutem poetyckim. Główną nagrodą jest wydanie zgłoszonego tomu wierszy. Nazwa konkursu nawiązuje do grupy literackiej, która rozpoczęła działalność w Lublinie dokładnie sto lat temu. „Debiutujący wówczas autorzy stworzyli nowatorski język wrażliwości i wpłynęli na dalsze dzieje poezji – nie tylko lokalnej. Wywodzący się z tej grupy Józef Czechowicz stał się jednym z najważniejszych twórców poetyckich minionego stulecia” przypominają organizatorzy. Prof. Aleksander Wójtowicz, kierownik Muzeum Czechowicza zaprosi do udziału w tegorocznej edycji Nagrody „Reflektora”.
Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” zaprasza na kolejne Maratony Teatralne. Opowiedzą o nich: Włodzimierz Staniewski, Joanna Holcgreber, Mariusz Gołaj i Anna Maria Słowikowska.
Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki (nagroda przyznawana jest autorowi najlepszego reportażu literackiego wydanego po polsku w Polsce w danym roku oraz autorowi najlepszego przekładu reportażu literackiego na język polski). Przy tej okazji wrócimy do spotkania wokół książki Ryszarda Kapuścińskiego: „To nie jest zawód dla cyników” (niepublikowane nigdy w całości w Polsce wykłady i rozmowy Ryszarda Kapuścińskiego, wydane dotąd tylko po włosku i hiszpańsku ukazały się kilka lat temu) Bogusław Wróblewski zaprosił do rozmowy o Ryszardzie Kapuścińskim żonę pisarza Alicję Kapuścińską, córkę Rene Maisner oraz przyjaciół i współpracowników: Mirosława Ikonowicza i Marka Millera.
W 404 odcinku słuchowiska „Bazarek” o tym, kogo denerwuje hurkle-durkle.
Fot. zamek-lublin.pl