Studenci Politechniki Lubelskiej będą odbywać praktyki zawodowe oraz zajęcia praktyczne w Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Lublinie. Uczelnia i szpital podpisały umowę w tej sprawie.
Współpraca zakłada, że naukowcy będą prowadzić badania w zakresie diagnostyki medycznej. Lekarze mogą natomiast wdrażać odkrycia naukowe do praktyki klinicznej.
– Chcemy skupić się głównie na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i sztucznych sieci neuronowych, które mogą być bardzo efektywne w wyszukiwaniu różnych schorzeń – mówi dr inż. Róża Dzierżak z Katedry Elektroniki i Technik Informacyjnych. – Sieć na początku musi pracować na dosyć dużej bazie danych, dzięki której jest w stanie nauczyć się konkretnych cech odpowiedzialnych za dane np. zmiany w tkance. Następnie, kiedy ta sieć jest już gotowa, wykazuje wysoką dokładność identyfikacji tego typu zmian.
CZYTAJ: Policja walczy z brawurą na drodze. Trwa akcja „Prędkość”
Wśród blisko 30 kierunków funkcjonujących na Politechnice Lubelskiej znajduje się także inżynieria biomedyczna łącząca nauki techniczne i medyczne. To właśnie m.in. jej studenci będą odbywać praktyki zawodowe w szpitalu.
Szpital udostępni uczelni wyniki badań pacjentów, które posłużą do badań związanych z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji.
– Dzięki tej współpracy uda nam się zbadać więcej pacjentów w krótszym czasie – mówi dr n. med. Katarzyna Dyndor, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Wojskowego. – Początkowo mamy taki pomysł, żeby zająć się zwapnieniami w tętnicach wieńcowych. Razem z naszymi kardiologami, z inżynierami z politechniki.
Szpital zamierza także stworzyć zespół, skupiający inżynierów, lekarzy i żołnierzy, którego celem będzie zapewnienie pacjentom coraz wyższej jakości świadczeń.
W Szpitalu Wojskowym studenci politechniki będą odbywać praktyki zawodowe oraz zajęcia praktyczne. Między innymi kierunku inżynieria biomedyczna.
TSpi / LilKa / opr. AKos / PrzeG
Fot. Politechnika Lubelska