W resorcie rolnictwa przygotowano rozporządzenie dotyczące dopłat do sprzedaży zbóż; konsultowane jest ono z rolnikami – wynika z wtorkowej wypowiedzi wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka.
Kołodziejczak we wtorek wieczorem na antenie jednej ze stacji telewizyjnych poinformował o przygotowaniu rozporządzenia dotyczącego dopłat do sprzedaży zbóż.
– Z rolnikami rozmawiamy o konkretnym rozporządzeniu, które jest w tej chwili przygotowane. Czekamy jeszcze na odpowiednie procesy, które spowodują, że to rozporządzenia będzie mogło wejść w życie (…) Są to rekompensaty dla tych, którzy sprzedawali i będą sprzedawać zboże – powiedział Kołodziejczak.
CZYTAJ: Minister Sikorski: jest śledztwo prokuratury w sprawie Polaka, który zginął w Strefie Gazy
We wtorek Izba Zbożowo-Paszowa informowała, że podaż ziarna na rynku jest mała, nie ma zainteresowania zakupem zbóż przez przedsiębiorców. Zwrócono ponadto uwagę, że rolnicy czekają na zapowiedziane przez rząd dopłaty do sprzedaży ziarna.
Według zapowiedzi MRiRW, za sprzedane zboże w okresie od 11 marca do 31 maja br. rolnik ma otrzymać dopłatę w wysokości 300 zł za tonę, a za zboże sprzedane pomiędzy 1 stycznia a 10 marca br. – 200 zł/t.
W zależności od regionu kraju, ceny pszenicy konsumpcyjnej pod koniec marca br. oferowanej przez przetwórców z dostawą w marcu/kwietniu br. kształtowały na poziomie 720-800 zł/t; pszenica paszowa była skupowana w cenie 630-700 zł/t, żyto konsumpcyjne 520-600 zł/t, kukurydza 660-740 zł/t, a rzepak 1830-1920 zł/t.
PAP / RL / opr. WM
Fot. pixabay.com