Żeby dotrzeć do biznesu Politechnika Lubelska wspólnie z uczelniami z Rzeszowa i Białegostoku zakłada spółkę. Ma ona oferować przedsiębiorcom rozwiązania powstające w uczelniach technicznych na ścianie wschodniej.
Jednym z promowanych lubelskich wynalazków jest turbina wiatrowa. Będzie ją można zamontować na dachach domów. – Wkrótce ruszy program dający mieszkańcom możliwość finansowania takich turbin – tłumaczy dr inż. Konrad Pietrykowski z Katedry Termodynamiki Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej.
Turbina w trakcie pracy może dostosować się do prędkości wiatru. Jeżeli jest on zbyt silny, można złożyć łopaty, zabezpieczając ją przed zniszczeniem.
CZYTAJ: Druga kadencja rektora Politechniki Lubelskiej. Wśród priorytetów komercjalizacja
Politechnika Lubelska poszukuje już przedsiębiorców chętnych do wdrożenia projektu w życie. A podobnych wynalazków jest znacznie więcej – między innymi tablica do czytania dla niewidomych, zabezpieczenie antykradzieżowe do motocykli czy rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom wind.
TSpi / opr. LisA
Fot. archiwum





![Lotniska w Lublinie i Rzeszowie wznowiły operacje [AKTUALIZACJA] 5 EAttachments6319328c2320d4facfb9b31577b403b325604cb 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/12/EAttachments6319328c2320d4facfb9b31577b403b325604cb-1-350x250.jpg)





