Przed grobem adwokata Jana Turczynowicza w Lublinie stanęła tablica informacyjna. Turczynowicz pochodził z rodziny szlacheckiej. Podczas nauki w IV Gimnazjum w Warszawie rozpoczął działalność konspiracyjną, za którą został wydalony ze szkoły. W 1904 roku wyjechał do Petersburga, gdzie ukończył gimnazjum, a następnie prawo na uniwersytetach w Petersburgu i Dorpacie. W 1912 roku powrócił do Polski. Prowadził największą kancelarię adwokacką w Lublinie. Od 22 października 1918 do 2 marca 1919 był również prezydentem miasta.
– Jan Turczynowicz to połączenie pracy zawodowej z pracą na rzecz społeczności – mówi dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie mecenas Bartosz Przeciechowski. – Był dziekanem, pełnił taką odpowiedzialną funkcję, ale także w społeczności miejskiej działał jako przewodniczący rady miasta, a wcześniej jeszcze jako prezydent miasta, jako osoba inicjująca pomysły różnego rodzaju związane z tym jak miasto się zmienia, jak się rozwija. Mam takie przekonanie, że opowiadając o takich osobach jak Turczynowicz, jak Kalinowski, jak Bajkowski, czyli adwokaci, prezydenci miasta Lublina przed wojną, mówimy o społeczności, wśród której są osoby, na których można polegać i dla których praca na rzecz innych jest ważna.
CZYTAJ: Najstarsza w Polsce. Lubelska Izba świętuje jubileusz [ZDJĘCIA]
– Takie tabliczki to element budowania naszej tożsamości – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Pan prezydent adwokat Jan Turczynowicz był drugim prezydentem już niepodległej wspólnoty lubelskiej, i to prezydentem, który stanął przed podobnymi problemami jak my dzisiaj. Musiał otworzyć infrastrukturę po to, żeby inwestorzy mogli tutaj przychodzić, musiał otworzyć infrastrukturę komunalną, korzystał z pożyczki towarzystwa amerykańskiego. Sieć kanalizacyjna wzdłuż ul. Kunickiego, wiadukt, który do dzisiaj zachowuje swoje parametry technicznie, już po remoncie, ale to jest efekt tamtych decyzji.
Jan Turczynowicz urodził się 30 marca 1885 w Lublinie, a zmarł 26 października 1934. Grób adwokata znajduje się na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie.
Taka tabliczka informacyjna znajduje się także m.in. przed grobem adwokata Stanisława Kalinowskiego.
EwKa / opr. LisA
Fot. Michał Winiarski