Portal National Geographic wybrał 15 największych cudów natury w Polsce. To miejsca, które każdy powinien odwiedzić choć raz w życiu. Dwa z nich znajdują się w naszym regionie.
To Wąwóz Korzeniowy, jedna z największych atrakcji Kazimierza Dolnego oraz Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu.
Miejsce z baśniową aurą
Na zdj. Wąwóz Korzeniowy Dół, fot. Kraina Lessowych Wąwozów
Wąwóz Korzeniowy znajduje się około 2,5 km od rynku Kazimierza Dolnego. Nazwa wiąże się z korzeniami drzew, które oplatają jego ściany, tworząc naprawdę fascynujący, zjawiskowy i niepowtarzalny widok. To miejsce ma wręcz baśniową aurę.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Kraina lessowych wąwozów
To najpiękniejszy wąwóz spośród licznych takich tworów w pobliżu Kazimierza Dolnego. To też jedna z największych atrakcji całej Krainy Lessowych Wąwozów, rozciągającej się w zachodniej części Lubelszczyzny. Na tym obszarze można spotkać największe skupisko takich wąwozów w całej Europie. Miejsce to znajduje się również na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
CZYTAJ: Lublin wśród największych polskich miast [ZDJĘCIA]
Na zdj. Wąwóz Korzeniowy Dół, fot. Przemysław Mroczek, wikipadia.org
Less pokrywa znaczną część powierzchni województwa lubelskiego. To miękka, pylista skała, złożona z bardzo drobnych ziaren, nanoszonych przez wiatr. Stanowi podstawę dla bardzo żyznych gleb. Dzięki jej właściwościom działania wiatru, wody i człowieka łatwo tworzą w niej różne ciekawe formy.
Na zdj. Wąwóz Korzeniowy Dół, fot. Kraina Lessowych Wąwozów
Jedną z nich jest Korzeniowy Dół, który powstał w znacznej mierze właśnie za sprawą… ludzi. Oprócz wody do jego wyżłobienia przyczyniły się koła licznych wozów przejeżdżających przez wiele lat biegnącą tędy drogą. Dlatego ten wąwóz powinien być prawidłowo nazywany głebocznicą, czyli podłużnym zagłębieniem terenu stworzonym w wyniku długoletniej działalności człowieka.
Obecnie w Korzeniowym Dole zabroniono ruchu kołowego. Biegnąca jego dnem droga nie jest więc już rozjeżdżana. Natomiast wiedzie nią ścieżka dydaktyczna.
Na zdj. Wąwóz Korzeniowy Dół, fot. Kamillaess / wikipedia.org
Wąwóz nie jest długi. Liczy kilkaset metrów. W niektórych miejscach ma nawet 8 metrów głębokości i 4 szerokości.
Malownicza dolina
Na zdj. widok z Łysej Góry na Dolinę Bugu, fot. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oddział w Janowie Podlaskim
Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu leży częściowo na terenie województwa lubelskiego, w pobliżu Terespola i Janowa Podlaskiego, a częściowo już na obszarze województwa mazowieckiego. W jego skład wchodzi kilkudziesięciokilometrowy szczególnie malowniczy odcinek doliny Bugu przylegający do granicy z Białorusią.
Na zdj. starorzecze Bużysko, fot. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oddział w Janowie Podlaskim
Ogromnym walorem tego terenu jest Bug, przepięknie meandrujący wśród wzgórz. Nieuregulowana rzeka i jej dolina przenosi nas do dawnych wieków, kiedy krajobraz naszego kraju nie został jeszcze tknięty ręką człowieka. Dolina miejscami jest szeroka. Towarzyszą jej liczne oczka wodne, mokradła i starorzecza mające z reguły kształt sierpa. Tu i ówdzie natomiast wrzyna się ostro między wzgórza, otoczona przez wysokie na kilkadziesiąt metrów skarpy. W krętym korycie rzeki możemy zobaczyć liczne piaszczyste łachy i wyspy.
Na zdj. Bug przy rezerwacie Łęg Dębowy, fot. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oddział w Janowie Podlaskim
Możemy tu spotkać ponad 760 gatunków roślin, często rzadko spotykanych na terenie Polski. W licznych starorzeczach widzimy fragmenty zbiorowisk roślin zanurzonych czy pływających po powierzchni wody. Wśród fauny szczególnie bogaty jest świat ptaków. Zaobserwowano ich tu aż 141 gatunków. Na terenie Parku gniazdują: sieweczka obrożna i rzeczna, brodziec piskliwy, rybitwa białoczelna i rzeczna, mewa siwa, strumieniówka, remiz, dudek, czajka, puchacz, orlik krzykliwy, jastrząb, bocian czarny czy siniak – jedyny gołębiowaty w Europie gnieżdżący się w dziuplach starych drzew.
Na zdj. Szwajcaria Podlaska, fot. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oddział w Janowie Podlaskim
Pozostałymi cudami Polski wyróżnionymi przez National Geographic: są Przełęcz Liliowe i Polana Chochołowska w Tatrach, ponadtysiącletni Cis Henrykowski i Kolorowe Jeziorka na Dolnym Śląsku, Babia Góra w Beskidzie Żywieckim, Krzywy Las w województwie zachodniopomorskim, rzeka Czarna Hańcza na Suwalszczyźnie, Pojezierze Drawskie, Jezioro Turkusowe i Królewski Głaz (Pomorze Zachodnie), skały zwane Pielgrzymami na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wapienne Skały Rzędkowickie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, jezioro Jeziorak na zachodnich Mazurach.
RL / opr. ToMa
Na zdj. głównym Wąwóz Korzeniowy Dół, fot. Kraina Lessowych Wąwozów