Białe maki i makówki wyrastające z kamienicy, wieloryb z wikliny, mapa wykonana z nitek i tekstyliów – to niektóre z instalacji artystycznych przygotowywanych na Noc Kultury, która odbędzie się z 1 na 2 czerwca w Lublinie. Znamy program tegorocznej edycji imprezy, która odbędzie się pod hasłem „Neurony Miasta”. Organizatorzy wydarzenia zaplanowali m.in. wspólną zabawę z Zespołem Muzyki Folklorystycznej „Lubelacy” oraz instalacje artystyczne zrobione techniką sitodruku i nie tylko.
ZOBACZ ZDJĘCIA z ubiegłorocznej edycji Nocy Kultury
– W tym roku postanowiliśmy szczególną uwagę poświęcić mikroinstalacjom – mówi Marzena Bielecka, dyrektorka programowa Nocy Kultury. – Będą to takie mikrohistorie. Chcemy pokazać, że sztuka może być spektakularna i nie musi być koniecznie wielkiego formatu. Jedną z takich mikroinstalacji będzie praca Marcina Skrzypka zatytułowana Font Henge. Będzie wykonana z oryginalnych maleńkich czcionek drukarskich
ZOBACZ ZDJĘCIA z konferencji dotyczącej Nocy Kultury 2024
– Na tym festiwalu lubimy pokazywać prace fotograficzne, dlatego pojawi się wystawa portretów męskich, gdzie szczególnie istotny będzie zarost – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury. – Elementy i style męskiego zarostu będą specjalnie ucharakteryzowane i sfotografowane przez Pawła Adamca i będą one fragmentami różnych gatunków naturalnego mchu.
„Artyści od wielu lat zamieniają w tę szczególną noc Śródmieście i Stare Miasto w żywą galerię rożnych form sztuki, prezentując instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty czy koncerty. Szukając inspiracji sięgają do faktów z historii Lublina, reagują na wyzwania współczesności, udowadniając, że kreatywność społeczności Lublina jest nieograniczona i zachwycająca” – zaznaczyła zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, cytowana w komunikacie.
CZYTAJ: Przetrwała dzięki rabunkowi. Unikatowa kolekcja wróciła do Lublina
Spektakularne instalacje
W przestrzeni miejskiej będzie można podziwiać tradycyjnie instalacje artystyczne przygotowane specjalnie z okazji Nocy Kultury.
– W tym roku zobaczymy m.in. spektakularną instalację według projektu Jarka Koziary pt. Heroiny. Będą to olbrzymie, białe maki i makówki wyrastające z jednej z kamienic przy Rynku. Nawet nie trzeba podawać adresu – będzie to taka sytuacja, której absolutnie nie da się przegapić – mówi dyrektorka Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka. Jej zdaniem na uwagę zasługuje również praca pt. Syndrom. Będą to prace graficzne zrobione techniką sitodruku i umieszczone na lodzie, który stopniowo topiąc się, zmieni położone na nim obrazy. – Temat prac jest szczególnie ważny, choć trudny, ponieważ dotyczy syndromu rezygnacji wśród dzieci i młodzieży w obozach dla uchodźców – dodaje dyrektorka.
Zapowiedziała, że na Placu po Farze będzie niepowtarzalna okazja, aby wejść do wnętrza wyplecionego z wikliny wieloryba i poczuć się przez chwilę jak Jonasz w brzuchu wieloryba. Przy ul. Grodzkiej 7 w japońskim patio będzie można odpocząć, słuchając dzwonków koshi, które symbolizują cztery żywioły. – A także zrelaksować się niczym mnisi, grabiąc fale na piaskowych ogrodach zen – dodaje.
Na Starym Mieście zobaczymy też mural Pablo Caviedesa, który jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki latynoamerykańskiej tworzących w Stanach Zjednoczonych.
Podczas festiwalu będzie można obejrzeć zapiski, listy i zdjęcia Kazimierza Kwiatkowskiego, związanego z Lublinem architekta i konserwatora zabytków, który uratował przed zniszczeniem Hoi An – jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Indochinach – oraz świątynie My Son.
Dyrektorka Nocy Kultury zwróciła uwagę również na instalację pt. „Neurony Lublina” prezentującą mapę Lublina utkaną z nitek i tekstyliów. Z kolei praca zatytułowana „Looblin City” ma być remiksem klasycznej mapy Lublina, w której nazwy dzielnic oraz niektórych osiedli nawiązują do najbardziej znanych światowych logotypów. „I tak oto LSM-y, z racji swej sławnej rakiety, stały się logotypem NASA, Park Saski przemienił się w Park Jurajski, zaś Abramowice w zamek z logotypu Walta Disneya” – napisano w zapowiedzi.
Podczas Nocy Kultury rozpocznie się Festiwal Sztuki Nad Rzeką, który potrwa do października wzdłuż rzeki Bystrzycy. Otwarcie wystawy z oprowadzaniem zaplanowano właśnie na pierwszego czerwca. – Na festiwalu pojawią się większe i mniejsze realizacje ze stali, kolorowego płótna, gliny czy dosyć niekonwencjonalnych glonów morskich i sierści psa. Podobnie z tematami prac – niektóre z nich odniosą się bezpośrednio do miejsca, w którym są prezentowane, inne wyjdą ze swoją wymową szerzej w kontekst społeczny – zapowiedziała koordynatorka Festiwalu Sztuki Nad Rzeką Magdalena Linkowska.
Noc Kultury odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca. Cały harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie nockultury.pl.
PB/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. Krzysztof Radzki/ archiwum