11 najlepszych drużyn z całej Polski prezentuje się w finale programu „Cosmic Challenge”. Uczniowie szkół średnich mieli za zadanie stworzyć biznesowy plan na wykorzystanie danych satelitarnych z użyciem sztucznej inteligencji. To między innymi monitoring różnego rodzaju zasobów naturalnych czy monitorowanie infrastruktury krytycznej.
CZYTAJ: Wydrukowali ludzkie narządy. Na KUL-u uczą w 3D [ZDJĘCIA]
– Chodzi nam o to, żeby wiedzę o kosmosie połączyć z wieloma innymi dziedzinami wiedzy – mówi Marcin Giza z Fundacji SpaceShip. – Takimi jak biologia, chemia, fizyka, matematyka, ale kosmos da się też połączyć z prawem, ekonomią, politologią, socjologią i tak naprawdę niemal ze wszystkim, co nam przyjdzie do głowy; medycyna, poprzez badanie wpływu dużo mniejszego ciążenia na ciało ludzkie, ale też na przykład psychologia, bo te osoby bardzo często przebywają w zamkniętym ludzkim kręgu przez dłuższy czas.
CZYTAJ: Kolejka ustawiła się wczesnym rankiem. NBP wydał okolicznościową monetę [ZDJĘCIA]
Uczniowie biorący udział w konkursie interesują się kosmosem: – Chciałbym zostać specjalistą przy satelitach, lotach kosmicznych. Mam nadzieję, że w przyszłości skolonizujemy inne planety. Kosmos skrywa wiele potencjalnych plusów, które możemy mieć w jego odkrywaniu. Przykładowo, kiedyś powstał projekt drążenia w asteroidach, które mają ogromne ilości metali i różnych związków.
Projekt realizowany jest przez Fundację SpaceShip we współpracy z jednym z największych obserwatoriów astronomicznych na Ziemi – Gran Telescopio CANARIAS.
Podczas finału „Cosmic Challenge” uczestnicy powalczą o wyjazd do ośrodka Centrum Obserwacji Ziemi we Frascati we Włoszech.
LilKa/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski