Ponad 3 miliardy złotych na transport, drogi, edukację czy na rozwój i rewitalizację terenów zielonych otrzymał Lublin w ciągu 20 lat z Unii Europejskiej.
Od momentu uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej w Lublinie zrealizowano 284 miejskie projekty unijne. Ich łączna wartość to blisko 6 miliardów złotych.
– Lublin jest jednym z liderów w pozyskiwaniu unijnych funduszy – mówi Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza. – Podczas 20 ostatnich lat Lublin korzystał z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w ramach 4 perspektyw finansowych. W tym czasie miasto razem ze spółkami miejskimi zrealizowało łącznie 284 miejskie projekty. Spośród nich 100 miało charakter twardy, tzw. infrastrukturalny, czyli inwestycyjny. Natomiast 184 stanowiły projekty miękkie.
CZYTAJ: Dworzec Lublin zaprasza. Dzień otwarty z atrakcjami [ZDJĘCIA]
Tylko na rozwój transportu publicznego miasto wydało ponad 2 mld zł, z czego 1,3 mld to fundusze unijne. W ramach Zintegrowanego Systemu Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie powstały nowe odcinki trakcji trolejbusowej, buspasy oraz system zarządzania ruchem i komunikacją miejską. Do tego odnowiono tabor poprzez zakup nowoczesnych i ekologicznych autobusów oraz trolejbusów. Łącznie miasto wzbogaciło się o ponad 290 nowoczesnych pojazdów komunikacji miejskiej.
CZYTAJ: Prezentacja koncepcji architektonicznej modernizacji Teatru Osterwy
Sztandarową inwestycją ostatnich lat za ponad 345 mln zł była budowa Dworca Lublin. Unijne fundusze miasto przeznaczyło też na rewitalizację i rozwój terenów zielonych oraz przestrzeni miejskich. Chodzi między innymi o Ogród Saski czy Park Ludowy. Zrewitalizowano również plac Litewski wraz z deptakiem.
MaTo / MaK / opr. PrzeG / WM
Fot. Miasto Lublin