Lekarze i fizjoterapeuci biją na alarm. – coraz więcej dzieci w wieku od 6 do 9 lat zmaga się z różnego rodzaju wadami postawy. Nieraz jedynym wyjściem staje się operacja.
CZYTAJ: Zainaugurowano szlak radzyńskiego niedźwiadka [ZDJĘCIA]
Jak podają specjaliści, obecnie wady postawy są najczęściej występującym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Według Instytutu Matki i Dziecka, obecnie około 90% dzieci w Polsce ma wady postawy kręgosłupa, stóp i kolan. Coraz częstszym problemem staje się też skolioza – mówi prezes Fundacji Pomoc ma MOC, Renata Polisiakiewicz. – Udało mi się razem z kliniką przeprowadzić badania w Kocku. Badania przesiewowe wad postawy wykazały, że jednak to jest bardzo duży problem wśród dzieciaków, szczególnie w klasach 1-3. To też jest zasługa tego, że nasze dzieci coraz mniej się ruszają, zamiast aktywnie spędzać czas na dworze.
– Ja z tą chorobą walczyłam przez ponad 12 lat – mówi Natalia Nowińska z Radomia. – Przed operacją miałam problem nie tylko z dłuższym chodzeniem czy staniem, ale także byłam osobą wstydliwą. Musiałam zakładać luźne stroje, żeby ukryć krzywiznę i to właśnie powodowało u mnie smutek. Po operacji jest zupełnie inaczej – mogę w końcu głęboko oddychać.
CZYTAJ: „Boję się wyjść na miasto nocą”. Manifesty puławskiej młodzieży [ZDJĘCIA]
Jak podkreślają lekarze, wczesne wykrycie nieprawidłowości zapobiega ich rozwojowi w przyszłości.
MaTo/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com