105-ciolecie swego istnienia obchodzi Izba Adwokacka w Lublinie. To najstarsza izba w Polsce. 29 marca 1919 roku w Lublinie powołano pierwsze w naszym kraju władze samorządowe Adwokatury.
W 1918 roku marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o Palestrze Państwa Polskiego – jeden z pierwszych aktów prawnych, które były wydane w nowej Polsce.
– Na podstawie tego aktu prawnego, po kilku miesiącach, doszło do pierwszego spotkania – zgromadzenia adwokatów izby lubelskiej – mówi dziekan okręgowej rady adwokackiej mecenas Bartosz Przeciechowski. – Równolegle odbywało się takie zgromadzenie w Warszawie jako drugie, natomiast w naszej izbie wybrano tego dnia władze, które zaczęły funkcjonowanie. I właściwie to trwa do dziś, to jest ciągłość. Adwokaci jako wolny zawód mają samorząd, w ramach którego się gromadzą, szkolą, odpowiadają za swoje zachowania, działają na rzecz społeczności, ale także sumiennie wykonują swoją pracę. To 105-lecie to dla nas jest taki moment oczywiście spojrzenia w przeszłość, że mamy za sobą pamięć, wsparcie i dokonania wielkich osób przed nami, ale to też spojrzenie na to, gdzie dziś jesteśmy.
O godzinie 16:00 w Trybunale Koronnym rozpoczęło się uroczyste posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej.
O 19:00 w Muzeum Historii Miasta w Bramie Krakowskiej otwarta zostanie „Wystawa Medali i Odznak Prawniczych”.
EwKa / opr. LisA
Fot. Iwona Burdzanowska