Corocznie 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak wynika z danych Fundacji JiM, z pojęciem „autyzm” zetknęło się 83% Polaków. Według tych badań znaczna większość społeczeństwa wie, czym jest autyzm. Jednak aż 95% nie potrafi wyjaśnić dokładnie, na czym polega to zaburzenie.
Elżbieta Krupa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku, mówiła w Polskim Radiu Lublin, że świadomość społeczna dotycząca autyzmu jest coraz lepsza, co jest skutkiem m.in. akcji medialnych. – Widać zmianę świadomości i rodziców, i najbliższej rodziny, że jeśli coś się dzieje, coś niepokoi rodzica, coś jest troszkę innego niż u rówieśnika w tym wieku, wtedy można dokonać diagnozy. Wykonują ją poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Przez te lata, kiedy jestem w szkolnictwie specjalnym, widzę, jak to się zmienia i rozwija. Być może stąd coraz więcej dzieci jest zdiagnozowanych i przybywa do szkół, zarówno ogólnodostępnych, jak i specjalnych – mówi Elżbieta Krupa.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Symbolem pomocy osobom autystycznym są niebieskie dłonie, globus w kolorze niebieskim świadczący światowej o skali zjawiska, dwa złączone ze sobą puzzle jako symbol autyzmu.
Szacuje się, że 1 na 100 osób ma spektrum autyzmu.
RMaj / opr. ToMa
Fot. RL