W 2023 r. w Polsce obsłużono ponad 80 tys. incydentów cyberbezpieczeństwa. To wzrost o 100 procent w porównaniu do 2022 roku.
Wzrastała aktywność grup prowadzących nielegalne działania w świecie cyfrowym, począwszy od haktywistów, przez grupy cyberprzestępcze o charakterze zarobkowym, po grupy powiązane z innymi państwami.
CZYTAJ: Zamojskie centrum na straży cyberbezpieczeństwa
Niezależny ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa, doktor Damian Rusinek, mówił w Polskim Radiu Lublin, że wzrost notowanej liczby incydentów, może też świadczyć o tym, że lepiej są one wykrywane, a systemy lepiej zabezpieczone.
– Nie każdy incydent to jest atak, który zakończył się sukcesem. Incydentem może być próba. Na przykład jeżeli próbujemy się dostać do panelu administracyjnego jakiegoś serwisu i wpisujemy tam jakieś hasło, bo myślimy, że ono zadziała, to wtedy doprowadzamy do incydentu cyberbezpieczeństwa, bo próbujemy przeprowadzić atak. To jest oczywiście nielegalne i nie możemy tego robić. Jeżeli 10 razy zrobimy coś takiego to już zrobiliśmy 10 incydentów cyberbezpieczeństwa. Więc ta skala może być bardzo duża.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Polska jest w czołówce najczęściej atakowanych cyfrowo państw na świecie. W zeszłym roku zespół CERT Polska do ochrony przed hakerami badał blisko 330 tysięcy incydentów w sieci. Mogą to być ataki przestępców szukających zarobku lub grup działających na zlecenie obcych państw.
– Nie bez znaczenia jest w tym przypadku położenie Polski i fakt, że za wschodnią granicą toczy się wojna – uważa dr Damian Rusinek. – Groźne są ataki, w których hakerzy włamują się na serwery instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. – Celem jest uzyskanie dostępu do jakichś danych poufnych. Jakichś procedur przeciwdziałania atakom albo komunikacji z sojusznikami militarnymi lub jakichś wspólnych ustaleń z sojusznikami. Ta klasa ataków jest oczywiście dużo trudniejsza do przeprowadzenia, ponieważ nie wystarczy puścić bardzo duży ruch na serwery i spowodować, że przestaną działać, tylko trzeba się przedostać przez szereg serwerów. Te informacje nigdy nie są wystawione na żadnym serwerze, do którego można się dostać i Internetu.
Doktor Rusinek dodaje też, że polskie zespoły walczące z cyberprzestępcami są uważane za jedne z najlepszych na świecie.
RMaj / opr. PrzeG
Fot. PrzeG