Do lubelskiego wojewody trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla odcinka Piaski – Dorohucza ekspresowej trasy S12. Po uzyskaniu tej decyzji będzie mogła rozpocząć się budowa.
Blisko 10-kilometrowy odcinek będzie kosztował niespełna 358 mln zł. Przebiegać on będzie nowym korytarzem przez gminy Trawniki oraz Piaski.
CZYTAJ: Zabytkowy sztylet znaleziony w gminie Ułęż

Trasa S12 początkowo przebiegać będzie po północnej stronie obecnej drogi krajowej nr 12, następnie przetnie ją i od południa ominie Biskupice. Koniec odcinka planowany jest na wysokości Pełczyna. Planowanych jest m.in. sześć wiaduktów, most oraz siedem przejść dla zwierząt.
Droga ekspresowa S12 między Piaskami i Dorohuskiem będzie miała ok. 75 km. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa obwodnicy Chełma, a pod koniec marca tego roku do wojewody trafił wniosek o wydanie decyzji ZRID dla odcinka Chełm – Dorohusk. Z kolei dla odcinka Dorohucza – Chełm wykonawca opracowuje dokumentację potrzebną do złożenia wniosku o wydanie ZRID.
Po wykonaniu badań geologicznych, wyłączono fragment o długości prawie 6 kilometrów. W rejonie planowanego węzła Dorohucza, pod warstwą ziemi, stwierdzono bowiem występowanie odpadów przemysłowych. Wiązać się to będzie ze zmianą przebiegu trasy między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe Drugie, opracowaniem nowego wariantu i uzyskaniem decyzji środowiskowej.
TSpi/ opr. DySzcz
Fot. www.gov.pl




![„Gwiazdka z PCK”. Świąteczne miasteczko na placu po Farze [ZDJĘCIA] 3 EAttachments9212540da19a4d4b0cfc96f0c13bec1b5790a9a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/12/EAttachments9212540da19a4d4b0cfc96f0c13bec1b5790a9a_xl-350x250.jpg)








