18 osób – kombatantów i przedstawicieli lubelskich organizacji czy stowarzyszeń – otrzymało Medale 550-lecia Województwa Lubelskiego.
– To dla mnie wielki zaszczyt, tym bardziej, że od lat prowadzimy zajęcia edukacyjne wśród młodzieży – mówi jedna z odznaczonych osób Danuta Malon, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Lublinie. – W każdej klasie na spotkaniu był ktoś – uczeń czy uczennica – których jeden z bliskich zginął czy w Katyniu, czy w Charkowie – w szeroko pojętej sprawie zbrodni katyńskiej. Opowiadali, jak to było przeżywane. Jest wielkie zainteresowanie młodzieży.
– Nagrodzonych łączy jedno: to bohaterowie i wzór do naśladowania – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. – Są wzorem dla nas, ale i potomnych. Gdy będziemy o nich pamiętać, gdy będziemy ich przedstawiać – zwłaszcza młodemu pokoleniu, ten wzór będzie trwał i przechodził na najmłodszych.
CZYTAJ: Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Saperzy usunęli bomby [AKTUALIZACJA]
Wśród odznaczonych znaleźli się też między innymi: kapitan Marianna Krasnodębska – oficer Armii Krajowej, dowódca dziewczęcej drużyny działającej na Lubelszczyźnie, zaangażowana także w pomoc Żydom; Bogdan Walas – prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Lublinie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju oraz Dorota Adach – honorowy prezes Stowarzyszenia Środowisko Borowiczan-Sybiraków.
Uroczystość wręczenia Medali 550-lecia Województwa Lubelskiego odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.
MaTo / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski