Polskie symbole narodowe na wystawie w Lublinie
Polskim symbolom narodowym, poświęcona jest wystawa prezentowana na placu Litewskim w Lublinie.
Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających w Polsce jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.
Jak mówią organizatorzy – idea ekspozycji, to poszerzenie wiedzy Polaków na temat polskiego godła, Mazurka Dąbrowskiego i narodowych barw.
Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.
Otwarcie wystawy, rozpocznie się w południe.
Wystawa „Portal do świata teatru” w Galerii Gardzienice
„Portal do świata teatru” to tytuł wystawy malarstwa Małgorzaty Karp-Soi.
Artystka jest absolwentką Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej prace często tworzą złożone przestrzenne kompozycje, m.in. w formie portali.
Jak mówi – w swoich dziełach przedstawia sceny teatralne oraz aktorów w różnych wizerunkach. Przenosi widza do świata teatru, dzięki czemu ma on wrażenie, że ogląda teatralną sztukę. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawę „Portal do świata teatru” autorstwa Małgorzaty Karp-Soi, można oglądać w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.
„Czego nie widać” w Teatrze im. Osterwy
W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie – bardzo lubiana przy publiczność komedia Czego nie widać.
To propozycja dla tych, którzy czują deficyt endorfin. Takich, którzy wierzą, że śmiech to zdrowie i którzy – mając dosyć zwariowanego życia – szukają wariactwa w teatrze!
Przypomnijmy….„Czego nie widać” osiągnęło spektakularny wynik frekwencyjny. W ciągu pierwszych czterech lat od prapremiery, na West End wystawiono ją ponad 1000 razy.
Z kolei na Broadway’u sztuka nie schodziła z afisza przez rok. Stało się tak, bo uznano ją za klasykę gatunku, farsę nad farsami i najzabawniejszą komedię, jaka kiedykolwiek powstała. W „Czego nie widać” podglądamy życie przez przysłowiową dziurkę od klucza odnajdując w aktorach odgrywających role zarówno na scenie jak i poza nią, samych siebie.
Spektakl w reżyserii Marcina Sławińskiego, rozpocznie się o godz. 19.
Lubelski teatr świętuje Międzynarodowy Dzień Tańca. Spektakl w CSK
29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Lubelski Teatr Tańca przygotował specjalny program obchodów tego święta z udziałem lokalnych artystów oraz zaproszonych gości.
W rozłożonym na dwa dni programie znalazły się pokazy młodych tancerzy, warsztaty taneczne oraz spektakl mistrzowski w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca, przygotowany z okazji 50-lecia zespołu.
Sztukę przygotował Jo Strømgren, który tworzył choreografię także na 40-lecie teatru.
Jak mówi Iwona Pasińska, Dyrektorka Polskiego Teatru Tańca: – Roboczy tytuł brzmiał „50 historii na 50 lat”, potem zostało „50 historii”, a potem tych 50 historii znalazło się w jednym kapeluszu. To piękna i wzruszająca opowieść, ważna również dla tych, którzy w przyszłości będą stawać przed dylematem budowania historii ze wspomnień. W spektaklu pada pytanie, dlaczego tak mocno przeżywamy coś, co nawet nie jest naszą własną historią.
W spektaklu zamglone obrazy ukazują fantazmaty dawnych przedstawień, sytuacji międzyludzkich, odejścia i powroty, przemawiają kilkoma językami świata i kilkunastoma językami, którymi „mówią” ciała tancerzy Polskiego Teatru Tańca.
Spektakl w Sali Operowej CSK, w niedzielę (28.04.), o godz. 18., a szczegółowy program wydarzeń w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, dostępny jest – między innymi – na stronie Centrum Kultury.
Fot. Lubelski Teatr Tańca Facebook