Tablicę upamiętniającą Żydów pochodzących z Międzyrzeca Podlaskiego i zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej odsłonięto na gmachu historycznego magistratu.
To inicjatywa marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego, który przekazał już 65 takich tablic do różnych miejscowości regionu – mówi prof. Sabina Bober, koordynator miejsc upamiętnienia martyrologii w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie. – To w związku z 80. rocznicą akcji Reinhardt, czyli systemowej zagłady Żydów – nie tylko lubelskich, ale także europejskich. To też forma ukłonu i podziękowania za to, że ta społeczność tutaj była, że dźwigała wiele miejscowości gospodarczo.
CZYTAJ: Zabójca sprzed wielu lat zatrzymany. Sukces lubelskich policjantów z Archiwum X [ZDJĘCIA, FILM]
W Międzyrzecu Podlaskim w 1939 roku mieszkało 18 tys. osób, z czego 15 tys. stanowili Żydzi. Dziś miejscowość odwiedził Józef Szpilman z Izraela. Przypomniał, że dziadek jego żony został zgładzony przez Niemców na jednym z głównych placów Międzyrzeca Podlaskiego. – To jest bardzo ważny element dla utrzymania kontaktu dzisiejszych władz miejskich z byłymi mieszkańcami Międzyrzeca. W Izraelu jest bardzo duża grupa ludzi, którzy pochodzą z Międzyrzeca.
Podczas dzisiejszej uroczystości złożono też kwiaty pod pomnikiem „Modlitwa” upamiętniającym społeczność żydowską, na placu Jana Pawła II.
MaT/ opr. DySzcz
Fot. Małgorzata Tymicka