Biel, szarość, elementy czerni i ocieplające drewno – taki projekt zwyciężył w konkursie na kolorystykę wnętrz zabytkowego budynku Kliniki Okulistyki przy ulicy Chmielnej w Lublinie. Konkurs, w którym uczestniczyli studenci Politechniki Lubelskiej, to wspólna inicjatywa uczelni oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1.
– Zależało nam na oszczędności miejsca i stonowanych barwach – mówi Julia Zamojska, studentka architektury IV semestru ze zwycięskiej drużyny. – Pojawiła się sztukateria, fototapety ze spokojnymi, delikatnymi akcentami roślinnymi, roślinność podwieszana. Zrezygnowałyśmy z mebli wolnostojących. Zastosowałyśmy meble, które są składane.
CZYTAJ: „Chcemy pokazać nasze mocne strony”. Politechnika otwiera się na kandydatów [ZDJĘCIA]
– Studenci dostawali wskazówki, w jaki sposób dostosowywać ten budynek dla osób z wadami wzroku – mówi Małgorzata Kozak z Katedry Architektury Współczesnej. – Praktykowali też, używając specjalistycznego sprzętu, który mamy tutaj na wydziale. Mogli eksperymentować i sprawdzać jak ten człowiek z wadą wzroku widzi świt na co dzień. W wielu projektach wyodrębniają się różne sposoby na oznaczanie. Kiedy np. mamy barierki to, żeby było w dotyku oznaczenie w języku Braille’a.
W przebudowywanym obecnie budynku utworzone zostanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej.
LilKa / opr. PrzeG
Fot. Piotr Michalski