W Kopaninie na granicy powiatów lubelskiego i lubartowskiego upamiętniono dziś 82. rocznicę największego masowego mordu Żydów na Lubelszczyźnie.
– W ramach Akcji Reinhardt w tym miejscu rozstrzelano około 1500 osób – dzieci, kobiet, starców i niemowlaków – mówi prof. Sabina Bober z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Dokładnie 82 lata temu Niemcy dokonali tutaj egzekucji pacjentów z dwóch szpitali żydowskich mieszczących się na terenie lubelskiego getta. To jedna z największych udokumentowanych zbrodni dokonana na terenie Lubelszczyzny.
– Musimy pamiętać o tym, co się tutaj wydarzyło i przekazywać to szczególnie młodzieży – mówi Mirosław Choina, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Niemcach. – Dobrze, żeby młodzież pamiętała o tym, co się wydarzyło. Żeby pamiętała, że dzisiaj także mogą być ludzie, którzy mają takie zbrodnicze zamiary. Żeby wiedzieli, że historia była bardzo okrutna dla Żydów. A my moglibyśmy być następni w kolejce, bo gdyby Niemcy wygrali tę wojnę, to wtedy my moglibyśmy być tak samo narodem skazanym na zagładę.
W uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy wzięli udział m.in. uczniowie okolicznych szkół, samorządowcy, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wiceambasador Izraela w Polsce Shani Tayar.
JP / opr. WM
Fot. Jerzy Piekarczyk