Mija 82. rocznica rozpoczęcia przez Niemców ludobójczego planu pod kryptonimem „Aktion Reinhardt”. Jego celem była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie.
Operacja, podczas której Niemcy wymordowali 2 miliony Żydów z całej Europy, rozpoczęła się od likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku z Lublina deportowano pierwszy, liczący 1400 osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Przez miesiąc wywieziono z Lublina i zamordowano 28 tysięcy Żydów. Stąd 16 marca uznaje się za początek Akcji Reinhardt – zakłady Żydów w całym Generalnym Gubernatorstwie.
W rocznicę tych tragicznych wydarzeń Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje projekcje filmu dokumentalnego „Lubelskie ślady akcji Reinhardt”. Dokument można obejrzeć dziś (16.03) i jutro (17.03) w Centrum Obsługi Zwiedzających o 10.00, 12.00 i 14.00.
CZYTAJ: 15 tys. pomordowanych w jeden dzień. Upamiętniono ofiary niemieckiej zbrodni [ZDJĘCIA]
Ofiary akcji Reinhardt upamiętnią też uczestnicy Misterium „Światła i Ciemności”, które organizuje Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Odczytane zostaną nazwiska mieszkańców getta, którzy zostali wywiezieni w pierwszym transporcie skierowanym do obozu zagłady w Bełżcu.
Początek Misterium przy Bramie Grodzkiej w Lublinie o godzinie 17.15. Wcześniej, o 17.00, zaplanowano otwarcie Instalacji Pamięci „Miasto odchodzi” na placu Zamkowym.
MaK / opr. PrzeG
Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku FB