Mobilne roboty rehabilitacyjne pomogą pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi w szybszym powrocie do zdrowia. Urządzenia do ćwiczenia rąk i nóg trafiły do Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK nr 4 w Lublinie, która stała się jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków w Polsce.
– Pierwsze z urządzeń nazywa się Erigo, jest to zaawansowany dynamiczny stół do pionizacji pacjenta – mówi kierujący kliniką prof. Tomasz Blicharski. – Umożliwia cykliczne obciążanie kończyn dolnych, przeciwdziała efektom długotrwałego leżenia pacjenta, pomaga naszym pacjentom wzmocnić na tyle mięśnie, że będą oni nadawali się do dalszych etapów usprawniania leczniczego. Kolejnym urządzeniem, które posiadamy, jest EsoGLOVE™. To urządzenie rehabilitacyjne, które umożliwia naszym pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi kończyn górnych trening rehabilitacyjny ręki.
SPSK nr 4 w Lublinie kupił też trzy mobilne szyny do stawu kolanowego, stawu biodrowego i stawu skokowego. Jedna z nich wyposażona jest w dodatkowy element, który poprzez wibrację wspomaga pracę mięśni. Dzięki temu są one pobudzone do skurczu. Urządzenia kosztowały niemal 1 mln zł.
PaSe / opr. PrzeG
Fot. Łukasz Głaczkowski