Prawie co trzeci Polak był w ubiegłym roku na „lewym” zwolnieniu lekarskim. 3 na 4 z nich wystawił lekarz NFZ. Głównymi przyczynami uzyskiwania tego typu zwolnień są: potrzeba odpoczynku oraz problemy rodzinne.
CZYTAJ: Rehabilitacja na światowym poziomie. Nowe nabytki lubelskiej kliniki [ZDJĘCIA]
Profesor Włodzimierz Piątkowski, socjolog z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, kierownik Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności – mówił w Polskim Radiu Lublin, że „Tłem do masowych zwolnień jest zmiana pojęcia choroby, których genezą jest stres”. – Czyli na przykład samotność, bezrobocie, poczucie deprywacji i rozpad więzi rodzinnych, czy w ogóle rozpad rodziny, co jest coraz częstsze, niezadowolenie z pracy itd. To się przenosi na pewien rodzaj dyskomfortu, złego samopoczucia. To złe samopoczucie jest dolegliwe dla pacjenta, ale nie daje żadnych widocznych zmian organicznych, to dotyczy pewnej kategorii rosnącej pacjentów, którzy są chorzy, ale są to choroby socjopsychosomatyczne, tzw. choroby funkcjonalne.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie grupy NN, Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych społeczeństw na świecie. Według ekspertów wynika to z braku poczucia kontroli nad rzeczywistością, przez pośpiech i przepracowanie.
RMaj / opr. AKos
Fot. RL