Szacuje się, że około 800 tys. Polaków cierpi na jaskrę, z czego połowa nie wie, że ślepnie – alarmują eksperci. W ramach akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” z okazji trwającego Światowego Tygodnia Jaskry są organizowane bezpłatne badania w kierunku wykrycia tej choroby.
CZYTAJ: Światowy Tydzień Jaskry. Bezpłatne badania w regionie
Profesor Robert Rejdak, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, mówił w Polskim Radiu Lublin, że podstawą w leczeniu jaskry jest profilaktyka.
– Jaskra to choroba podstępna, ale w wielu przypadkach daje bardzo ostre objawy – dodaje profesor Rejdak. – Najczęściej są to niespecyficzne objawy zmęczenia, mówię o tej jaskrze tzw. otwartego kąta, zamazane widzenie, z nim pacjenci wiążą też z epizodami migreny. Każdy sygnał, kiedy dzieje się coś niebezpiecznego, niedobrego z okiem, wymaga wizyty u lekarza okulisty.
Cała rozmowa w materiale:
Do soboty w ponad 50 placówkach w kraju będzie można przebadać się w związku z akcją „Polscy Okuliści kontra Jaskra”. Lista placówek, które biorą udział w akcji jest na stronach m.in. Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
RMaj / opr. AKos
Fot. RL