We wtorek (12.03) prezydent USA Joe Biden spotkał się w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem.
Premier oświadczył po spotkaniu, że jedność poglądów w trakcie rozmów przy stole była „imponująca”. – W każdym punkcie rozmowy stanowisko Polski i Stanów Zjednoczonych było takie samo – powiedział po spotkaniu Donald Tusk. Ważnym tematem przy stole rozmów Joe Bidena z polskimi prezydentem i szefem rządu była sprawa Ukrainy oraz bezpieczeństwa.
CZYTAJ: Spotkanie w Białym Domu. „Zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne” [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]
– Rozmawialiśmy o kwestii pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, państw NATO dla Ukrainy – przekazał premier. – Rozmawialiśmy o tym, na ile możliwe jest szybkie odblokowanie pomocy amerykańskiej. Wymienialiśmy uwagi, w jaki sposób my Polacy mobilizujemy Unię Europejską na rzecz tej pomocy. Poważna rozmowa w poważnej chwili.
CZYTAJ: Joe Biden: Stany Zjednoczone ogłaszają pakiet pomocy dla Ukrainy
Premier dodał, że strona amerykańska zapewniła, że – jeśli zajdzie taka potrzeba – Stany Zjednoczone nie zawahają się bronić Polski.
– Mam nadzieję, że głos z Europy wpłynie na zmianę postawy spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona ws. pakietu dalszej pomocy USA dla Ukrainy – powiedział premier. Dodał, że to od decyzji Johnsona decyzji zależy los milionów ludzi.
– Powiedziałem prezydentowi Bidenowi, że decyzję o odblokowaniu w Kongresie pomocy dla Ukrainy jest bardzo ważna dla Ukrainy i całej wspólnoty Zachodu – dla Stanów Zjednoczonych również – relacjonował Tusk. Podkreślił, że „musimy przerwać te spekulacje, czy USA są i będą dalej zaangażowane w pomoc Ukrainie”.
– Prezydent Biden powiedział, że jest wciąż optymistą, jeśli chodzi o wyjście z tego impasu. Ja poinformowałem, że z punktu widzenia moich działań w Europie będzie miało to duże znaczenie – żeby utrzymać tą proukraińską mobilizację w stolicach europejskich – podkreślił premier.
– Jedyne przesłanie, które powinniśmy wysyłać do Moskwy, jest takie, że Zachód jest bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli idzie o Ukrainę – powiedział Tusk
Prezydent Andrzej Duda: Nie ma żadnych wątpliwości, że odrodził się rosyjski imperializm
Nie ma żadnych wątpliwości, że odrodził się rosyjski imperializm i trzeba temu w zdecydowany sposób przeciwdziałać – powiedział po rozmowach w Białym Domu prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Duda powiedział na konferencji prasowej, że rozmowy w Białym Domu przebiegły w podniosłej i miłej atmosferze. – Przeprowadziliśmy rozmowę na temat bezpieczeństwa, o tym głównie mówiliśmy z panem prezydentem Joe Bidenem, o sytuacji w naszej części Europy, oczywiście także i sytuacji wojennej na Ukrainie – poinformował.
Duda poinformował, że mówił też prezydentowi Bidenowi o inicjatywie, żeby zaproponować sojusznikom w NATO podniesienie wydatków na obronność do 3 proc. PKB.
– To nie chodzi tylko o to, ile będziemy wydawali na zakupy zbrojeniowe, to chodzi także o to, czy uda nam się w Europie w ogromnej części odbudować przemysł zbrojeniowy, czy uda nam się w miarę szybko wyprodukować wystarczające ilości amunicji po to, by zabezpieczyć nasze kraje i ewentualnie, by móc pomagać także tym, którzy potencjalnie mogą zostać zaatakowani – podkreślił prezydent Duda.
CZYTAJ: Prezydent USA ogłosi miliardową pożyczkę dla Polski
Nie ma żadnych wątpliwości, że odrodził się rosyjski imperializm i trzeba temu w sposób zdecydowany przeciwdziałać. Ten rosyjski imperializm musi zostać zatrzymany, też dzisiaj na tym spotkaniu o tym mówiliśmy – powiedział prezydent Duda.
– W trakcie spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem rozmawialiśmy także o rozwijaniu współpracy, jeżeli chodzi o konwencjonalną energię nuklearną – przekazał prezydent.
Prezydent Duda podczas konferencji po spotkaniu przypominał, że w środę wybiera się do amerykańskiego stanu Georgia. – Tam odwiedzę najnowocześniejszą, amerykańską elektrownię atomową – przekazał Duda, dodając, że podobna będzie budowana w Polsce. Jak ocenił, „właściwe już zaczyna się jej budowa, w sensie dokumentacji projektowej, przygotowania inwestycji”.
– O tym też mówiliśmy dzisiaj w trakcie spotkania – o rozwijaniu tej współpracy, jeżeli chodzi o konwencjonalną energię nuklearną, także o ochronę klimatu – przekazał Duda.
CZYTAJ: USA: ponad 1700 rakiet dla Polski. Departamentu Stanu wyraził zgodę na sprzedaż
Poinformował, że podczas spotkania była również mowa o śmigłowcach Apache dla polskiej armii i wsparciu, które zostało zaoferowane Polsce. – 2 mld dolarów takiego wyjątkowego wsparcia, wyjątkowej pożyczki dla nas na możliwości tego elementu modernizacji naszej armii. Jesteśmy w tej chwili w trakcie rozmów także w tej kwestii – powiedział.
Prezydent podsumował, że właśnie bezpieczeństwo było najważniejszym tematem spotkania. Dodał, że była to także „wielka radość, że dzisiaj stanowimy tą wielką wspólnotę wolnego świata razem ze Stanami Zjednoczonymi i państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego.
IAR / PAP / opr. WM
Fot. EPA/Jakub Szymczuk Dostawca: PAP/EPA; PAP/Leszek Szymański; EPA/JIM LO SCALZO Dostawca: PAP/EPA