Kandydaci PiS do Rady Miasta Lublin ogłosili w środę (20.03), że chcą dyskusji o przyszłości Podzamcza. Zdaniem radnego Marcina Jakóbczyka, na terenie starego dworca PKS mogłyby powstać tereny zielone, rekreacyjne i muzea.
Jakóbczyk zaprosił do dyskusji prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego i mieszkańców. Jego zdaniem na Podzamczu mogłyby powstać tereny zielone, rekreacyjne, muzea i lokale gastronomiczne. – Taki teren oczywiście chcielibyśmy, żeby tutaj powstał. Chcemy zainicjować taką dyskusję – powiedział.
– Przeniesienie dworca pozwoli zmienić ten teren – zaznaczył Jakóbczyk. – Żeby było dużo terenu zielonego, terenu rekreacyjnego, żeby wykorzystać ścieki wodne, żeby wykorzystać Czechówkę, która biegnie tutaj pod spodem, pod terenem dworca. Mozaika, która znajduje się w środku dworca, jest chroniona przez konserwatora zabytków, ale przecież możemy mówić o tym, aby w tej przestrzeni rekreacyjnej znalazł się również jakiś obiekt kultury, centrum kulturalne.
Jakóbczyk przypomniał, że aktualny plan zagospodarowania przestrzennego z 2015 r. dopuszcza na Podzamczu zabudowę do kilku kondygnacji i obiekty handlowe. – Pierwsza rzecz, do której musimy zmierzać, to jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, następnie wypracowanie koncepcji, dokumentacji projektowej, znalezienie – być może – partnerów do realizacji. Uważam, że w perspektywie pięciu lat – przy dobrej woli ze wszystkich stron – jesteśmy w stanie w tym kierunku pójść i otworzymy się na to, żeby to mieszkańcy mieli realny wpływ na to, jak to ma wyglądać – stwierdził.
CZYTAJ: Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów do Rady Miasta Lublin [ZDJĘCIA]
Zdaniem radnej dzielnicy Stare Miasto Marzeny Pacek, Podzamcze może stać się miejscem odpoczynku i spacerów. – Uważam, że warto podjąć dyskusję i konsultacje społeczne – podała.
Członek zarządu województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban stwierdził, że wybudowana na Podzamczu po II wojnie światowej al. Tysiąclecia „przecięła miasto” i zaproponował budowę kładki dla pieszych. – Myślimy również o tym, że dobrym pomysłem byłaby kładka, która zepnie na powrót ze sobą te dwie części miasta i ten ruch turystyczny przywróci i ożywi tamto miejsce – powiedział.
Dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bogna Bender-Motyka stwierdziła, że do przyszłości Podzamcza powinniśmy podejść z szacunkiem. – Tu obok przechodziła wielka ul. Szeroka, która tak trwała od XVI w. Tutaj także znajdowała się Wielka Synagoga, po której nie zostało nic. Jedyny ślad dawnej zabudowy to stara studnia, miejsce, które tętniło życiem – przypomniała.
– Powinniśmy wzorować się na innych miastach – podkreśliła. – Popatrzmy na Warszawę. Łazienki znajdują się w centrum miasta. Tam są koncerty, tam można przyjść z kocykiem. Lublin zamierza być Europejską Stolicą Kultury. Pytam, z jakim terenem, z jaką przestrzenią? Oddajmy tę przestrzeń mieszkańcom i turystom.
Jakóbczyk, Pacek, Bałaban i Bender-Motyka kandydują do rady miasta z listy PiS.
12 stycznia br. w Lublinie oficjalnie otwarto nowy dworzec autobusowy, który mieści się w sąsiedztwie dworca kolejowego. Od tego czasu ze starego dworca PKS na Podzamczu stopniowo przenoszą się przewoźnicy.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Drugą turę w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zaplanowano na 21 kwietnia.
PAP / InYa / opr. WM
Fot. Inna Yasnitska