W polskim Kościele potrzebna jest zmiana języka komunikacji z wiernymi, wyjście naprzeciw ich problemom, lękom i budowanie nadziei na przyszłość – mówił w Radiu Lublin ks. Rafał Pastwa z Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Jego zdaniem Kościół powinien szukać swojego miejsca w pluralistycznym demokratycznym w świecie, gdzie religia nie przestanie istnieć, ale bardzo zmieni się jej znaczenie i zasięg odziaływania. – Kościół powinien być zaangażowany w kwestie najważniejsze, takie jak ochrona małoletnich, przeciwdziałanie przemocy i przemocy w sieci, także w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. Ewangelia jest współczesna. Jeżeli dzieje się komuś krzywda, jeżeli ktoś cierpi, ktoś jest wykluczany, to Ewangelia jest po jego stronie. O tym jest Ewangelia. Jeżeli mamy zmiany w polskim Episkopacie, to powinna być też próba zmiany języka i wyjścia naprzeciw kwestiom związanym z edukacją, z równym traktowaniem.
Cała rozmowa w materiale wideo:
CZYTAJ: Jest nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wczoraj (14.03) biskupi wybrali nowe władze Konferencji Episkopatu Polski. Nowym przewodniczącym KEP został metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, a jego zastępcą – metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Ich kadencja potrwa pięć lat.
RCh / opr. WM
Fot. RL