Dziś 23 marca – corocznie, począwszy od 1961 roku, tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Meteorologii. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Meteorologiczna dla upamiętnienia wejścia w życie w 1950 roku konwencji powołującej tę organizację, która funkcjonowała od 1873 roku pod nazwą Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna.
CZYTAJ: IMGW: Święta Wielkanocne będą ciepłe i słoneczne
Synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha wyjaśnia, że choć to święto wszystkich synoptyków, to nie mają oni jednak czasu na zbytnie celebrowanie tego dnia. „Synoptycy nie mają dnia wolnego, ponieważ służba hydrologiczna i meteorologiczna jest prowadzona w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, więc tego dnia wszyscy synoptycy, którzy są na dyżurach pracują” – mówi. Co roku jednak dodaje Dorota Pacocha, Światowy Dzień Meteorologii ma jakieś hasło przewodnie, w tym roku głównym tematem jest klimat i działania, jakie można podjąć w związku z jego zmianami.
Dorota Pacocha podkreśla, że praca synoptyka to swoista misja. „Naszymi głównymi produktami oprócz prognoz są ostrzeżenia meteorologiczne. Są one niezwykle ważne dla mieszkańców kraju, którzy muszą być odpowiednio wcześnie poinformowani o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. Alerty są również ważne dla różnych służb, by mogły się przygotować do działań” – dodaje.
CZYTAJ: Pięć rodzajów wiosny. Kilka z nich już mamy [ZDJĘCIA, WIDEO]
Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna, to wyspecjalizowana agenda ONZ, której celem jest zapewnianie jak najszerszego dostępu do danych o pogodzie i klimacie oraz koordynacja zbierania danych, by były one jak najlepszej jakości. Celem WMO jest zapewnienie każdemu państwu, niezależnie od jego rozwoju gospodarczo – ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych do podstawowych potrzeb kraju.
IAR / RL / opr. AKos
Fot. pixabay.com