Malowanie pisanek w Chatce Żaka
Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, zaprasza na świąteczne spotkanie przy malowaniu pisanek.
Organizatorzy spotkania przypominają i podkreślają:
Jajko w różnych kulturach, także słowiańskich, miało szczególne miejsce.
Samo jajko jak i pisane na nim pradawne symbole – spirale, grabki, gałązki, meandry – mają swoje, niejednokrotnie ukryte dziś znaczenie. Malowane jajko – pisanka – miała być symbolem urodzaju, płodności, ale także posiadać magiczną moc talizmanu. Dziewczyny obdarowywały pisanką bliskich ich sercom chłopaków.
Podczas wydarzenia wykorzystywane będą przede wszystkim wzory charakterystyczne dla Lubelszczyzny, ale nie zabraknie też motywów ukraińskich. Starodawna legenda z ukraińskich Karpat głosi, że trzeba ozdabiać jajka na wiosnę, bo inaczej świat się skończy!
Jajka malowane będą woskiem, techniką batikową. Warsztaty poprowadzą: Marcin Skrzypek z Orkiestry św. Mikołaja, Ignacy Wawrzycki i członkowie Regionalnej Grupy Obrzędowej, Michał Kowalik ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Spotkanie przy malowaniu pisanek, rozpocznie się o godz.17. Wstęp wolny.
Spektakl „Wszystko, co mówimy o śmierci, tak naprawdę jest o życiu”
Zamojski Dom Kultury zaprasza na spektakl „Wszystko, co mówimy o śmierci, tak naprawdę jest o życiu” Grupy Teatralnej „Glosa”, działającej przy ZDK.
W przedstawieniu w reżyserii Grażyny Kawali występują: Ewa Bajaka, Barbara Czapiga-Drohomirecka, Aleksandra Luchowska, Diana Maciąg, Marta Słomianowska.
– Spektakl powstał w oparciu o wiersze: Louise Glück, Wisławy Szymborskiej, Jacka Fałkiewicza, Konstandinosa Kawafisa, Anny Liszcz, a także prozę Miry Marcinów, Marcina Wichy, prozę poetycką Wojciecha Bonowicza oraz dramat Samuela Becketta – mówi jedna z aktorek – Diana Maciąg. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Spektakl rozpocznie się o godz. 17. Bezpłatne wejściówki czekają do odebrania w Sekretariacie ZDK.
Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza do udziału w 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
Zadaniem uczestników jest przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.
Dwie poprzednie edycje konkursu spotkały się z wyjątkowym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczniów i nauczycieli.
Idea projektu – to zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych, ale także uwrażliwienie jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych – podkreśla zastępca dyrektora archiwum – Agnieszka Konstankiewicz. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Prace konkursowe można nadsyłać do 24 kwietnia za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu archiwarodzinne.gov.pl.
Fot. pixabay.com