“szczegóły i epizody” / Szymborska typograficznie”, to najnowsza wystawa w Muzeum Czechowicza w Lublinie. Można na niej oglądać prace 29 artystów typografów, zecerów i projektantów graficznych z całej Polski. „Każdy z nich typograficznie zinterpretował wybrany przez siebie wiersz Noblistki. Artyści mieli nieograniczoną swobodę pracy, jedną wytyczną była technika druku wypukłego przy użyciu czcionek drewnianych i ołowianych” – czytamy w zaproszeniu. O wystawie opowiedzą Magdalena Krasuska z Muzeum Czechowicza i Alicja Magiera, pomysłodawczyni książki “szczegóły i epizody” / Szymborska typograficznie”.
„Poezje zebrane” Anny Świrszczyńskiej ukazały się nakładem wydawnictwa Marginesy. Czesław Miłosz uznał Annę Świrszczyńską za wielką odnowicielkę poetyckiej polszczyzny. Słowa uznania kierują pod adresem jej twórczości krytycy i czytelnicy. Co dostrzega w jej tekstach prof. Bogusław Grodzki z katedry Historii Literatury Polskiej UMCS?
„Nazwisko Stramer znaczy silny, krzepki. Zawsze mi się podobało. Zniknęło po drugiej wojnie światowej razem z prawie całym żydowskim światem. A tak wróci i zostanie przynajmniej w książce” – mówi Mikołaj Łoziński, autor książkek „Stramer” i „Stramerowie”. Wrócimy do spotkania w Teatrze Starym, podczas którego o „Stramerach” z pisarzem rozmawiał Łukasz Drewniak.
Paweł Passini przyjdzie do studia, żeby opowiedzieć o tym, że każdy z nas może złożyć projekt działania w związku ze staraniem Lublina o bycie Europejską Stolicą Kultury. Tu znajduje się formularz zgłoszeniowy.
W 397 odcinku słuchowiska „Bazarek” https://radio.lublin.pl/2024/03/bazarek-grazyna-lutoslawska-sezon-2023-2024/ Pluton jak już wchodzi to wchodzi, Stanisław jest niedźwiedziem, a Bernard coś kręci.
Fot. „szczegóły i epizody / Szymborska typograficznie” /mat. organizatorów