Sprzęt medyczny z ubiegłego stulecia czy pamiątki po noblistach. W Lublinie trwają prace nad powstaniem Muzeum Historii Medycyny.
– Mamy w swoich zasobach sprzęt z lat 60. – mówi lekarz kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii w SPSK 4 w Lublinie, prof. Wojciech Dąbrowski. – Respirator typu Relog powstał w latach 60.-70. Podobnie jak później jego następca, widoczny tu na samej górze – asystor. Bardzo często się zacinał, bardzo często nie funkcjonował. Jego uruchomienie wymagało klepnięcia z góry. Jak człowiek klepnął, to respirator chodził. Jak nie klepał, to nie chodził.
– Te eksponaty mają pokazać młodym ludziom, jak kiedyś pracowali medycy – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie profesor Wojciech Załuska. – Jestem głęboko przekonany, że to będzie służyć studentom i społeczności akademickiej po to, żeby była świadomość i pamięć o tych, którzy tworzyli naszą medycynę.
CZYTAJ: Nowy sprzęt neurochirurgiczny w SPSK nr 4. Pierwsi pacjenci już zoperowani [ZDJĘCIA]
W prace nad Muzeum Historii Medycyny zaangażowane są trzy jednostki: Uniwersytet Medyczny oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, a także Politechnika Lubelska.
InYa / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska