Ponad 200 studentów z Afryki odebrało dyplomy ukończenia Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie. Wśród absolwentów uczelni byli studenci kierunków medycznych.
– Najważniejsza jest możliwość dobrych praktyk zawodowych – mówi studentka pielęgniarstwa Edna Carere. – W rzeczywistości możemy udać się do szpitala, do naszych pacjentów i realizować praktykę, wykonywać czynności i procedury medyczne, takie jak np. podawanie leków. W naszych rodzinnych krajach nie ma zasobów, materiałów i odpowiednich środków, aby uczyć umiejętności potrzebnych w tej profesji.
CZYTAJ: Z farmaceutą o polipragmazji. Lubelskie spotkanie z ekspertami
– Mamy odpowiednie zaplecze oraz podpisane umowy ze wszystkimi szpitalami w regionie, co daje studentom duże możliwości – mówi rektor uczelni dr hab. Mariusz Korczyński. – Afryka nie ma takiej możliwości kształcenia jak państwa europejskie. Polska jest krajem, gdzie zdobywają wykształcenie m.in. dlatego, że jesteśmy konkurencyjni cenowo, a poziom kształcenia jest bardzo wysoki. Absolutnie dorównujący wymogom rynków, szczególnie Wielkiej Brytanii.
W październiku ubiegłego roku przy Akademii powstało Centrum Nauk Medycznych. Uczelnia kształci obecnie prawie 8 tysięcy studentów na 9 kierunkach studiów.
RyK / opr. PrzeG
Fot. Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie Facebook