Dopuszczenia do udziału w konsultacjach dotyczących nowego ładu medialnego domagają się w liście otwartym pracownice i pracownicy rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
List został skierowany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także do Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
– Niepokoi nas pomysł połączenia regionalnych rozgłośni Polskiego Radia z oddziałami Telewizji Polskiej – mówi redaktor Polskiego Radia Lublin, Agata Koss-Dybała. – Chodzi nam głównie o to, aby walczyć o utrzymanie tego statusu niezależnych spółek, niezależnych formalno-prawnie ciał, które są związane ze swoim regionem, które mu służą i są blisko. Obawiamy się, że połączenie z telewizją, która generuje nieporównywalnie większe koszty, po prostu pozbawi nas wielu możliwości, a także wpłynie bardzo źle na rozwój sztuki radiowej.
W konsultacjach nad ustawą medialną przedstawiciele rozgłośni regionalnych chcą wziąć udział jako Grupa 17. W tym tygodniu w Lublinie ma odbyć się spotkanie założycielskie grupy.
– Nie znamy jeszcze żadnych oficjalnych informacji na ten temat – mówi członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, poseł KO Michał Krawczyk. – Ja bym chciał, żeby w tej sprawie odbyła się rzetelna debata, tak, żeby specjaliści od mediów przedstawili nam, jeśli to będzie możliwe, różne możliwości, a właściciel żeby zaproponował swoje rozwiązanie, które my później, jako posłowie, będziemy dyskutować.
– Do tej chwili nie widziałam żadnego projektu ustawy o nadchodzących zmianach – mówi członek komisji Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, poseł PiS Sławomir Skwarek. – Najpierw zacząć rozmowy, dialog – i to nie dialog tylko polityczny, a wprost przeciwnie – dialog z organizacjami pozarządowymi, z medioznawcami, i z państwem, jako dziennikarzami, do prac nad nową ustawą.
CZYTAJ: List Otwarty Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia
Pod listem podpisało się 741 osób – dziennikarze, realizatorzy, technicy, informatycy, pracownicy administracyjni – z 14 regionalnych rozgłośni, czyli około 61 proc. wszystkich zatrudnionych.
ŁuM / opr. AKos
Fot. archiwum RL
Pełny list w załączniku poniżej.
Pliki:List Otwarty Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia