Dziś druga rocznica pełnoskalowej rosyjskiej zbrojnej agresji na Ukrainę. Do ataku Rosji doszło 24 lutego 2022 roku o godzinie 5.00 czasu lokalnego (czyli o 4.00 w Polsce). Już kilka godzin później do naszego regionu zaczęli przybywać pierwsi uchodźcy wojenni.
CZYTAJ: „Wstawajcie, dzieci, zaczęła się wojna”. Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę [ZDJĘCIA]
W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Lublinie zaplanowano akcję „Solidarni razem”. O godzinie 11.00 na lubelskim Ratuszu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca nadanie Lublinowi przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odznaczenia „Miasta Ratownika”.
Następnie wydarzenia przeniosą się pod siedzibę Konsulatu Generalnego Ukrainy przy ulicy Spokojnej, gdzie zostanie podniesiona flaga Ukrainy. O godz. 12.15 w holu budynku „Orion” (ul. Spokojna 2) zostanie zaprezentowana wystawa „Lublin pomaga Ukrainie”.
– Chcemy ten dzień spędzić razem z Polakami – mówi konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts. – – To wy byliście pierwszymi, którzy otworzyli serca i domy, kiedy zaatakowała Rosja. To wy byliście z nami w każdy dzień i w każdej chwili. Teraz, po dwóch latach walki, nadal jesteście z nami. Zapraszamy serdecznie do udziału w tych wspólnych wydarzeniach, żeby pokazać całemu światu, że nadal jesteśmy razem.
W programie obchodów znalazła się także wystawa „Niewydane Dyplomy”, przedstawiająca losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie, a także projekcja filmu „20 dni w Mariupolu”.
Zaplanowano też spotkanie na placu Litewskim. Początek o godzinie 16.30.
MaK/ InYa / opr. DySzcz/ ToMa
Fot. archiwum
Program obchodów:
11:00 Odsłonięcie na budynku ratusza tablicy upamiętniającej nadanie Lublinowi przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytułu Miasta Ratownika (pl. Łokietka 1)
12:00 Podniesienie flagi Ukrainy przed siedzibą Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie (ul. Spokojna 2)
12:15 Otwarcie wystawy „Lublin pomaga Ukrainie” w holu budynku „Orion” (ul. Spokojna 2)
14:00 Otwarcie wystawy „Niewydane Dyplomy” prezentującej losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie- Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16)
14:30 Projekcja filmu ”20 dni w Mariupolu”.- Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16)
16:30 „Solidarni Razem” – polsko-ukraińskie spotkanie na Placu Litewskim – Fundacja Siła Jedności. W programie: koncert Julii Romanyuk, pokaz wideo o zniszczonych miastach w Ukrainie (plac Litewski)
18:00 Wspólna modlitwa o zwycięstwo i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy – CerkiewŚw. Jozafata w Lublinie (ul. Zielona 3)
18:30 | Występ uczniów Ukraińskiej Szkoły Sobotniej w Lublinie im. M. Łesiowa (ul. Zielona 3)