Uroczysty finał międzyszkolnego konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?” trwa w Lublinie. Zmagania po raz ósmy zorganizowało 27. Liceum Ogólnokształcące w Lublinie. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, multimedialne oraz literackie.
CZYTAJ: „Wywożono nas tylko za to, że byliśmy Polakami”. W Lublinie uczczono pamięć o Sybirakach [ZDJĘCIA]
– Jako młode pokolenie musimy pamiętać o naszej historii – mówią nagrodzona w kategorii literackiej i plastycznej Joanna Maziarz oraz wyróżniona w kategorii literackiej Aleksandra Maziarz – uczennice 3 klasy 27. Liceum Ogólnokształcącego imienia Zesłańców Sybiru w Lublinie – W swojej pracy literackiej najbardziej się skupiamy na tym, żeby przekazać te emocje i upamiętnić to, co było kiedyś, jaki sposób Sybiracy żyli. My, jako młode pokolenie musimy to upamiętniać, aby o tym nie zapomnieć i nie powtórzyć tego w przyszłości. Zainspirowało mnie wspomnienie mojego taty, który opowiadał o moim dziadku, już nieżyjącym, jak życie wyglądało na Syberii. To przyczyniło się do tego, że stworzyłam wiersze. To jest takie upamiętnienie, żeby to nie przeminęło i pozostało, chociaż na papierze.
– Zesłańcy Sybiru przede wszystkim przekazują wartości, które należy przekazywać młodzieży – mówi dyrektor 27. Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie Urszula Łapińska-Łubniewska. – Konkurs służy temu celowi, żeby jak najwięcej młodych ludzi poznało historię Sybiraków, historię zesłań z XIX wieku, historię deportacji z XX wieku. I mamy jeszcze to szczęście, że możemy spotykać się z żyjącymi świadkami historii, czyli z jeszcze żyjącymi Sybirakami, którzy przekazują bezpośrednio swoje historie. Młodzież, dzięki temu, że zainteresowała się konkursem, poznaje losy swoich rodzin. I okazuje się, że dziadek, babcia czy prababcia byli zesłani.
CZYTAJ: „Ludzie zamarzali w wagonach”. 84. rocznica masowej deportacji na Sybir
Uczestnicy konkursu mogli także posłuchać wykładu profesora Eugeniusza Niebielskiego na temat „Krzyże na Syberii – znaki polskiej obecności”.
EwKa / opr. LisA
Fot. Ewelina Kwaśniewska