Zabytkową broń barbarzyńskich plemion, prawdopodobnie z okresu Imperium Rzymskiego, znaleziono w lesie w powiecie hrubieszowskim.
Odkrycia dokonał przypadkowy przechodzień. Początkowo, z uwagi na bardzo silną korozję wymieszaną z piaskiem i błotem, trudno było określić co to za przedmioty. Kilkanaście kilogramów żelaza zabezpieczono. Po wstępnej analizie archeolodzy ustalili, że to dziewięć żelaznych grotów włóczni, dwa żelazne topory bojowe i siekiera tulejowata lub siekierociosło. Eksperci mają trudności z określeniem trzech kolejnych przedmiotów. Prawdopodobnie to żelazny imacz do tarczy oraz dwa żelazne dłuta lub groty.
Archeolodzy przypuszczają, że bronią posługiwali się wojownicy należący do tzw. kultury przeworskiej, utożsamianej przez archeologów z plemieniem Wandalów, bądź ze społecznościami z kręgu kultur gockich. Eksperci zauważają, że wiele lat temu, podczas budowy placówki Straży Granicznej w pobliskim Horodle, odkryto zniszczony grób wojownika kultury przeworskiej. W związku z kolejnym znaleziskiem archeolodzy planują na wiosnę ponowne oględziny miejsca odkrycia.
CZYTAJ: Zabytkowe monety znalezione w okolicach Krasnobrodu [ZDJĘCIA]
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał znalezione zabytki do Muzeum w Hrubieszowie.
ZAlew / opr. PrzeG
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB