Kościół katolicki obchodzi w sobotę (06.01) Trzech Króli, natomiast wierni prawosławni Święto Jordanu. Uroczystość ta upamiętnia chrzest Jezusa Chrystusa.
Według tradycyjnego kalendarza juliańskiego Święto Jordanu wypada 19 stycznia, ale w części cerkwi prawosławnych obchodzone ono jest według kalendarza gregoriańskiego 6 stycznia. Tak jest też w lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego.
– Święto Jordanu jest jednym z 12 wielkich świąt w Cerkwi prawosławnej. Pod względem znaczenia – tak jak Boże Narodzenie – jest bardzo wysokiej rangi. To święto istnieje już od ponad 1800 lat – obchodzono je jeszcze w niepodzielonym Kościele chrześcijańskim. Upamiętnia ono chrzest Chrystusa przez Jana Chrzciciela w rzece Jordan. – opowiadał Radiu Lublin ksiądz Michał Wasilczyk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach.
W czasie tego święta kapłan na pamiątkę Chrztu Pańskiego, zanurza trzykrotnie w wodzie złocony krzyż. Wypuszczane są też białe gołębie symbolizujące Ducha Świętego. Zanurzenie krzyża symbolizuje wierność i oczyszczenie, zaś świeca Trójcę Przenajświętszą, która po raz pierwszy objawiła się w czasie chrztu Chrystusa.
CZYTAJ: Wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego
Uczestniczący w obrzędzie wierni nabierają poświęconą wodę do butelek. Następnie zanoszą ją do domów. Poświęcona woda jest używana do praktyk religijnych.
Natomiast prawosławni świętujący według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego, 6 stycznia obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia,
RL / opr. ToMa
Fot. i film Iwona Burdzanowska