Na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” zaobserwowano żubra. Służby monitorują jego pobyt, nie chcą jednak podać jego dokładnej lokalizacji.
Jak podkreśla strażnik Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” Maciej Husiński żubr najprawdopodobniej przepłynął rzekę Bug od strony Białorusi. – Ogólnie jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby żubr występował w naszych okolicach. Ma tutaj fajne kompleksy leśne, gdzie może się swobodnie poruszać, żyć od zgiełku. To nowy gatunek, który się u nas pojawił i myślę, że w obecnej sytuacji osobników tego gatunku może być u nas, na naszym terenie, coraz więcej.
– Jeżeli chodzi o migracje, to migrują przede wszystkim samce – mówi prof. Wanda Olech-Piasecka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. – Jeśli to jest pojedynczy żubr, to najprawdopodobniej jest to samiec i notujemy od czasu do czasu w różnych miejscach żubry. To się zdarza i będzie się zdarzać częściej, bo mamy co raz więcej zwierząt.
W ostatnich latach na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” obserwowano trzy żubry.
CZYTAJ: Nie żyje żubr znaleziony koło Białej Podlaskiej
Ponad miesiąc temu w okolicach Kaliłowa koło Białej Podlaskiej został znaleziony ranny żubr, zwierzęcia nie udało się uratować.
Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu zajmuje między innymi część terenu gmin: Konstantynów, Janów Podlaski, Rokitno, Zalesie i Terespol.
MaT / opr. AKos
Fot. pexels.com