Rozpoczyna się Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. To szósty pod względem częstości występowania nowotwór u kobiet w Polsce. Rocznie rak szyjki macicy jest wykrywany w Polsce u około 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i nowotworowe we wczesnym – uleczalnym – stadium.
– Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi program profilaktyki raka szyjki macicy – przypomina zastępca dyrektora do spraw medycznych lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Dagmara Marczewska. – W ramach programu kobiety w wieku od 25 do 64 roku życia mogą raz na 3 lata lub raz na rok w uzasadnionych medycznie przypadkach bezpłatnie wykonać profilaktyczną cytologię. W województwie lubelskim profilaktyczną cytologię w ramach programu można zrobić w 106 poradniach ginekologiczno-położniczych i w 21 gabinetach położnej POZ (wykaz poradni w załącznikach poniżej). Do badania w ramach programu nie jest potrzebne skierowanie.
CZYTAJ: Jad pszczeli w walce z glejakiem mózgu? Badania lubelskich naukowców
W najbliższy poniedziałek (22.01) od godziny 11 do 13 w siedzibie NFZ przy ulicy Nadstawnej w Lublinie zaplanowano spotkanie z położną środowiskową, podczas którego będzie można dowiedzieć się, jak przebiega badanie cytologiczne oraz jak się do niego przygotować.
Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy potrwa do 26 stycznia.
MaK / opr. WM
Fot. pixabay.com
Pliki:Pobranie materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego w gabinecie położnej POZ
Pobranie materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego w poradniach położniczo-ginekologicznych