– Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wyznaczył likwidatora 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Ma nim być warszawski adwokat Paweł Kusak – wynika z informacji portalu „Press”.
Likwidator ma zarządzać poszczególnymi rozgłośniami przez swoich pełnomocników. Z informacji portalu wynika, że prawdopodobnie będą nimi główni księgowi.
Paweł Kusak jest adwokatem i doradcą restrukturyzacyjnym, wspólnikiem kancelarii prawnej Kusak Zaręba i Partnerzy.
CZYTAJ: Minister kultury: Podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia
Decyzja ministra
Minister kultury 29 grudnia zadecydował o postawieniu w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Decyzja dotyczyła: Radia Lublin, Radia Białystok, Radia Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radia Gdańsk, Radia Katowice, Radia Kielce, Radia Koszalin, Radia Kraków, Radia Łódź, Radia Olsztyn, Radia Opole, Radia Poznań, Radia Rzeszów, Radia Szczecin, Radia dla Ciebie (Warszawa), Radia Wrocław, Radia Zachód (Zielona Góra).
Minister Bartłomiej Sienkiewicz napisał w oświadczeniu, że w obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.
CZYTAJ: Oświadczenie zarządów rozgłośni regionalnych Polskiego Radia
Oświadczenie prezesów rozgłośni
1 stycznia 2024 roku prezesi większości rozgłośni regionalnych Polskiego Radia wystosowali oświadczenie w związku z postawieniem rozgłośni w stan likwidacji. W swoim stanowisku zwracali uwagę na sposób poinformowania o decyzji ministra kultury, o której dowiedzieli się z platformy „X”, oraz na to, że ich zdaniem, decyzja jest „niezgodna z obowiązującymi przepisami i Konstytucją RP”. Przypomnieli też o misji, którą realizują media regionalne, którą jest, jak czytamy, „nie tylko docieranie do odbiorców z informacją i wartościowymi treściami. To także znajdowanie na gruncie lokalnym tego, co warte promowania i upowszechniania, a co często nie jest interesujące dla komercyjnych mediów głównego nurtu. Jeśli więc misji tej nie wypełnią lokalne media publiczne – nie będzie tego robić nikt”.
Prezesi apelowali też „o podjęcie konstruktywnych rozmów – przede wszystkim przez prezydenta Andrzeja Dudę i Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska – w celu wypracowania stanowiska respektującego prawo i interesy wszystkich stron.
Oświadczenie to podpisał też prezes Radia Lublin Mariusz Deckert.
RL / opr. ToMa
Fot. pexels.com