Mieszkańcy Lublina w 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oddadzą hołd poległym w walkach z rosyjskim zaborcą.
Uroczystości rozpoczną się od odprawienia mszy o godzinie 10.00 w kościele garnizonowym przy Al. Racławickich. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przejdą pod Pomnik Powstańców Styczniowych przy ul. Langiewcza, gdzie zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Kwiaty zostaną złożone także pod krzyżem przy Szkole Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie, a także pod grobowcem powstańców na cmentarzu przy ul. Lipowej.
ZOBACZ jak w Zwierzyńcu uczczono 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego
Największy zryw narodowowyzwoleńczy Polaków XIX wieku i najdłużej trwający w historii naszego kraju
Powstanie styczniowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim. To największe i najdłużej trwające polskie powstanie narodowe. Powstanie trwało do jesieni 1864 roku.
Pomimo stłumienia, powstanie umocniło świadomość narodową i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
Zryw został ogłoszony Manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Dokument wzywał naród do powstania przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W odpowiedzi sześć tysięcy powstańców zaatakowało carskie garnizony w Królestwie Polskim. Większość walk insurekcji miała charakter partyzancki.
Powstanie rozszerzyło się na cały kraj, a następnie na tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Trwało prawie dwa lata – do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze w 1865. Ostatni oddział partyzancki księdza Stanisława Brzóski, działający na Podlasiu, został rozbity w kwietniu 1865 roku.
W początkowych miesiącach, późną wiosną i latem 1863 roku walczyło do 35 tysięcy powstańców, mając przeciwko sobie w samym tylko Królestwie 145 tysięcy Rosjan. Na obszarze objętym powstaniem stoczono około 1200 bitew i potyczek.
CZYTAJ: Poniedziałek pochmurny z opadami deszczu. IMGW ostrzega przed gołoledzią
Przywódcę zrywu Romualda Traugutta i innych członków Rządu Narodowego aresztowano w kwietniu 1864 roku. Cztery miesiące później stracono ich na stokach Cytadeli Warszawskiej.
Bilans zrywu to 20 tysięcy powstańców poległych w walkach, około tysiąca straconych przez Rosjan i 38 tysięcy zesłanych na Syberię.
Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, między innymi konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów w Królestwie Polskim i intensywna rusyfikacja ziem polskich.
MaTo/ IAR / RL / opr. DySzcz
Fot. archiwum