Rozpoczyna się XIII edycja Nocy Biologów w Lublinie.
– Na UMCS naukowcy i studenci przygotowali około 30 projektów, głównie w laboratoriach – mówi dr Magdalena Franczak, koordynator wydarzenia. – Dużym zainteresowaniem cieszą się takie warsztaty gdzie możemy dotknąć owadów, gdzie możemy nauczyć się podstawowych zasad mikroskopowania czy obejrzeć DNA, a wręcz samemu wyizolować chociażby z owoców.
– Na Wydziale Medycznym Instytutu Nauk Biologicznych KUL zaplanowano wiele projektów dotyczących zdrowia. Wśród nich tematy, którymi badawczo zajmowali się studenci – mówi dr Radosław Mencfel. – To jest projekt o kombuchy, czyli napoju z grzybka herbacianego. Studenci odnoszą się do powszechnego spożycia tego grzybka w Chinach i długowieczności. Poza tym bardzo fajny projekt – analiza bakterii występujących na lubelskich placach zabaw.
CZYTAJ: Wiadomo, dlaczego pszczoły produkują mniej miodu
Z kolei na Uniwersytecie Przyrodniczym dowiemy się czegoś więcej na temat astrobiologii, a Ogród Botaniczny zaprasza na nocne spacery po szklarni.
Pierwsze projekty na KUL-u ruszają już o 10.00, a ostatnie na UMCS-ie potrwają do 22.00. Szczegółowy program na nocbiologow.pl.
SzyK / opr. PrzeG
Fot. archiwum