„Bitwa o literaturę”. Spotkanie z Wojciechem Jagielskim
W Teatrze Starym dziś spotkanie w ramach cyklu „Bitwa o literaturę” – tym razem z reporterem pisarzem, byłym korespondentem wojennym – Wojciechem Jagielskim.
Nie czuję się uzależniony od wojen. Ale nie ma sensu udawać, że w moim zawodowym życiu nie były, a w jakimś stopniu nadal nie są jedną z najważniejszych spraw. Wojny są najważniejszymi wydarzeniami nie tylko politycznymi – zmieniają losy świata i pojedynczych osób. Przy nich wiele innych procesów blednie – mówi Wojciech Jagielski.
O opracowanej przez niego monumentalnej antologii reportażu wojennego, o tym, jak wojnę opisywać i jak ją czytać, porozmawia Michał Nogaś.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.
Wojciech Jagielski – reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad dwadzieścia lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, przez dziesięć – w PAP. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem stworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, Nagrody PEN Clubu, Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej „MediaTory”. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek reporterskich, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Wszystkie wojny Lary”. Od 1 września 2017 r. dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”.
Spektakl „Inkryminacja”
Z kolei Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, zaprasza na premierowy spektakl „Inkryminacja” Teatru Imperialnego.
Zagadka niespodziewanej śmierci wpływowego przedsiębiorcy stanowi punkt wyjścia dla teatralnego eksperymentu. Każda historia ma kilka perspektyw, a granice między dobrem a złem często są subiektywne i zależą od tego, kto opowiada historię…
Jak mówią twórcy – spektakl „INKRYMINACJA” odważnie stąpa na cienkiej linii między prawdą a fałszem. To solidnie przemyślana improwizacja oparta na rozprawie sądowej, gdzie zamiast scenariusza są gruntownie stworzone role ze swoimi motywacjami, racjami obsesjami i słabościami. Teatr połączył elementy dramatu, thrillera prawniczego, oraz refleksji nad etyką. Aktorzy poprowadzą publiczność przez wątpliwości i konflikty moralne, stawiając pytanie o granice ludzkiej sprawiedliwości. Ich umiejętność przekonywania, manipulowania emocjami widza i kreowania alternatywnych rzeczywistości sprawia, że zaciera się linia dzieląca fikcję i rzeczywistość.
Wystąpią: Adriana Bieschke, Monika Cholszewska, Emilia Hauzner, Tomasz Jastrzębski, Katarzyna Kuszpa, Dawid Król, Ekaterina Sharapova, Łukasz Włosek
Spektakl w reżyserii Aleksandry Klimek w Akademickim Cerum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, rozpocznie się o godz. 20:00. WSTĘP WOLNY!
„Alfabet Czechowicza” Michała Piekarskiego w Lublinie
Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Alfabet Czechowicza” autorstwa Michała Piekarskiego. To niecodzienna interpretację wierszy poety – mówi kierownik Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie – prof. Aleksander Wójtowicz [POSŁUCHAJ PONIŻEJ].
Michał Piekarski jest artystą grafikiem oraz znanym projektantem, który kocha typografię, litery, a także tworzy kompozycje z fontów. Wielokrotnie nagradzany za swoje prace, m.in. Nagroda Magellana za książkę podróżniczą Elżbiety Dzikowskiej czy Nagroda Art Front za najlepszą okładkę dwutygodnika „Gala”.
Wystawę „Alfabet Czechowicza”, można oglądać w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza przy ulicy Złotej 3 w Lublinie do końca lutego.
Fot. pexels.com