W wieku 82 lat zmarł ks. Wiesław Niewęgłowski, wieloletni duszpasterz środowisk twórczych – poinformował w czwartek rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej ks. Przemysła Śliwiński.
„W wieku 82 lat zmarł ks. Wiesław Niewęgłowski, wieloletni duszpasterz środowisk twórczych” – poinformował ks. Przemysław Śliwiński na platformie X.
W wieku 82 lat zmarł ks. Wiesław Niewęgłowski, wieloletni duszpasterz środowisk twórczych
+ Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…
— ks. Przemysław Śliwiński (@PSliwinski) December 14, 2023
Ks. Niewęgłowski urodził się 11 lipca 1941 w Zbuczynie na Podlasiu. W latach 1961–1966 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (polonistykę, teatrologię, teorię filmu). W roku 1970 ukończył Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Również w tym roku (24 maja) otrzymał święcenia kapłańskie.
W latach 1970–1973 był prefektem w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Warce i organizatorem duszpasterstwa młodzieży. W 1974 r. został duszpasterzem w kościele św. Anny w Warszawie, a od 1975 r. był inicjatorem i organizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.
Był krajowym Duszpasterzem Środowisk Twórczych i inicjatorem budowy kościoła środowisk twórczych św. Brata Alberta i Andrzeja Apostoła przy pl. Teatralnym w Warszawie oraz w latach 1999–2012 jego pierwszym rektorem.
Po wprowadzeniu stanu wojennego – 13 grudnia 1981 r. był uczestnikiem rozmów z władzami ws. zwolnień internowanych w ramach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom.
Był wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, Akademii Teatralnej, Akademii Teologii Katolickiej, ASP i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
Po 2002 r. był kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa Telewizyjnego w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 1997 r. był szefem programów katolickich w TVP/TVP Info.
W 1999 r. duchowny został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Rafał Pasztelański w artykule „Agent bezpieki czy ofiara?” opublikowanym w Życiu Warszawy nr 223 – 23 września 2006 r. przedstawił informacje dot. domniemanej współpracy ks. Niewęgłowskiego z SB, m.in. w kontekście badań naukowych prowadzonych przez i jego analizy przypadku TW ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego ps. „Recenzent”. W lutym 2008 r. Kościelna Komisja Historyczna oczyściła go z zarzutów o współpracę z SB.
Był autorem kilkudziesięciu publikacji.
PAP / RL / opr. WM
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski