Sejm przyjął w czwartek (07.12) ustawę o ochronie odbiorców energii, która ma obowiązywać przez I połowę 2024 r. Na ostatnim etapie prac do ustawy wprowadzono poprawkę, która obejmuje ceną maksymalną energii elektrycznej małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników.
Za ustawą, wraz z poprawkami zagłosowało 247 posłów, jeden był przeciwko, a 197 wstrzymało się. Ustawa trafi teraz do Senatu. Senacka komisja gospodarki planuje zająć się ustawą w piątek (08.12) rano.
CZYTAJ: Radio Lublin w gronie najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce
Ustawa, dla której punktem wyjścia był projekt poselski, złożony przez posłów KO i Polski 2050 – Trzeciej Drogi zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii elektrycznej oraz rozwiązań ograniczających ceny gazu i ciepła sieciowego dla wskazanych odbiorców.
CZYTAJ: „Absurdalna ustawa”. Lubelscy posłowie PiS o „aferze wiatrakowej”
Przyjęte w Sejmie poprawki zakładają, że obok samorządów i podmiotów użyteczności publicznej, maksymalną cenę energii elektrycznej będą miały również małe i średnie firmy oraz rolnicy. W stosunku do 2024 r. posłowie rozszerzyli te rozwiązania dla spółek komunalnych prowadzących obiekty sportowe.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Tomasz Gzell